iPhone 12-stråling: Apple løser fejlen

Apple vil frigive en softwareopdatering, som ændrer de ulovlige SAR-værdier, der er målt i Frankrig på iPhone 12.

iPhone 12
iPhone 12 vil inden længe modtage en softwareopdatering, som skal rette de SAR-værdier, der er målt i Frankrig. (Foto: MereMobil.dk)

Der har været en del skriverier den seneste uges tid om, at Apples iPhone 12 er taget af markedet i Frankrig. Grunden er, at der er målt for høj SAR-værdi på den.

Meldingen kom samtidig med, at Apple præsenterede det nye iPhone 15-serie og dermed faktisk fjernede iPhone 12 og iPhone 13 Mini i det officielle lineup.

Men iPhone 12 er altså fjernet på det franske marked og truslen har været, at tilbagekalde alle solgte enheder. Det er Frankrigs nationale myndighed for administration af frekvensspektret (ANFR), som har forbudt salg af iPhone 12.

Nu melder Apple ud, at de er på vej med en softwareopdatering, der vil rette problemerne. Det skriver Reuters.

Softwareopdateringen skulle komme om nogle dage. Belgien har meldt sig på banen og ønsker ligledes en opdatering, der gælder hele EU og fortæller, at der ikke er nogen fare på færde for brugerne. Flere andre lande ønsker også en opdatering, men ser heller ikke nogen bekymring.

Herhjemme har Sikkerhedsstyrelsen meldt ud, at der ikke er nogen grund til bekymring. Og oplyser, at man sagtens kan bruge ens iPhone 12.

LÆS OGSÅ: Bare rolig! iPhone 12 udgør ikke en strålingsfare

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple iPhone 12 kom på markedet i september 2020. Du kan læse vores test af telefonen fra dengang her.

Har du denne Mac? Så stopper de store opdateringer nu

macOS 27 Golden Gate bliver kun tilgængelig på Macs med Apple Silicon. Har du en Intel-baseret Mac, stopper de store systemopdateringer derfor med macOS 26.

(mere…)
Apple sender spyware-advarsler til iPhone-brugere i 110 lande

Apple har sendt direkte sikkerhedsadvarsler til iPhone-brugere i mere end 110 lande, hvor enheder mistænkes for at være mål for avanceret spyware.

(mere…)
Kæmpe Apple-læk afslører over 10 kommende produkter

En ny softwareopdatering fra Apple har ved en fejl åbnet for en sand guldgrube af hemmeligheder. Koden i den kommende macOS 26.7 afslører referencer til over 10 uannoncerede Apple-produkter.

(mere…)
Lækket Apple-video afslører: AirPods med indbygget kamera lige om hjørnet

Apple gør klar til at tage headsets til et nyt niveau. En lækket demonstrationsvideo fundet dybt inde i Apples egen software afslører AirPods udstyret med indbyggede kameraer og kunstig intelligens.

(mere…)
Sonos er tilbage på iPhones låseskærm: Sådan slår du det til

Efter års fravær gør musikstyringen endelig comeback på låseskærmen. Sonos har udrullet understøttelse af Live-aktiviteter og Dynamic Island på iPhone – men du skal selv slå det til.

(mere…)
Foldbar iPhone Ultra kan blive forsinket i Danmark

Apples første foldbare iPhone kan ifølge nye meldinger få en begrænset lancering i USA, før den senere rulles ud på andre markeder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram