Facebook-ejer får rekordbøde for at sende data til USA

Nej, Meta ! I må IKKE sende vores data til USA.

Velkommen til Facebook Odense Data Center
Det danske Facebook datacenter hedder “Odense Data Center”. Det er placeret i Tietgenbyen i udkanten af Odense (Foto: MereMobil.dk

Meta er blevet idømt en kæmpe bøde på 1,2 milliarder euro (cirka ni milliarder kroner) af EU. Det skriver The Wall Street Journal.

Bøden er givet, fordi Meta har overtrådt den europæiske lovgivning ved at sende data fra europæiske Facebook-brugere til USA.

Meta har sagt, at det vil anke afgørelsen, herunder bøden.

Afgørelsen, som blev annonceret mandag, gælder kun for Facebook og ikke Instagram og WhatsApp, som Meta også ejer.

Meta har fået en frist på mindst fem måneder til at overholde afgørelsen og stoppe overførslen af data fra EU-brugere til USA.

Meta har sit hovedkvarter i Irlands hovedstad, Dublin. Derfor er det Irlands databeskyttelseskommission (DPC), som har ansvaret for at håndhæve reglerne.

Selskabet mener, at afgørelsen er “ubegrundet og unødvendig”. Nick Clegg, der er Metas præsident for globale anliggender, har sagt: “Vi mener ikke, at DPC’s afgørelse afspejler virkeligheden i den måde, vi beskytter folks data på.”

Meta har tidligere fået flere bøder fra EU for at bryde databeskyttelsesreglerne gennem blandt andet Instagram og WhatsApp.

I 2021 blev Amazon ramt af en bøde på 5,5 milliarder kroner for også at have brudt de europæiske dataregler.

LÆS OGSÅ: TV 2 dokumenterer skræmmende misbrug af børns data

På MereMobil.dk har vi lavet en guide til, hvordan du begrænser apps og spils mulighed for at høste dine data. Læs guiden her.

Inside Facebook: Vi har besøgt det danske datacenter

Mere til historien

Afgørelsen er spændende, da der lige nu er meget debat om, hvor meget de store techselskaber kan tillade sig, når det handler om brugernes data.

Mobilen stjæler fokus fra arbejde – men hjælper det at lægge den væk?

Digitale fristelser er kommet for at blive. Derfor skal vi trænes i at håndtere dem, siger dansk forsker.

(mere…)
Unge er mere bekymrede over sociale medier

En ny rapport viser, at et stigende antal amerikanske teenagere mener, at sociale medier er skadelige og afhængighedsskabende. 

(mere…)
AI skal afsløre teenagernes alder på Instagram

Nu skal AI alsløre brugernes alder.

(mere…)
Meta kan blive tvunget til at sælge Instagram og WhatsApp

Den føderale handelskommission arbejder på at tvinge Meta ud i et salg af Instagram og WhatsApp.

(mere…)
Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Amazon har budt på TikTok

RYGTE: Amazon er hoppet med på vognen og har ifølge kilder lavet et bud på TikTok.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram