Analytiker: Apples MR-headset er måske på vej i 2023

Rygterne svirrer om, at Apple er på vej med et Mixed Reality (MR) headset. Får analytikeren Ming-Chi Kuo ret, kommer det næste år.

Apple event efterår 2021
Apple vil, ifølge analytikeren Ming-Chi Kuo, afholde event i januar, hvor vi bliver klogere på det kommende Mixed Reality headset.

Apple er ifølge rygterne på vej med et MR-headset. MR står for Mixed Reality, som er sammensmeltningen mellem den “virkelige verden” og den “virtuelle verden”. Her kan fysiske og digitale objekter være side om side og interagerer i realtid.

Inden Apples netop afholdte keynote til WWDC var der rygter om, at Apple ville fremvise det omtalte MR-headset, men det skete ikke.

Tim Cook tror på Augmented Reality

Analytikeren Ming-Chi Kuo forventer dog ikke, at det varer så længe før vi bliver klogere på det kommende headset. Han mener, at Apple vil præsentere deres MR-headset i januar 2023. Kort efter dette vil de første enheder være klar til udviklere. Det skriver GSMArena.

Vi skal nok hen midt i 2023 før det vil komme til salg. Ming-Chi Kuo forventer, at der vil være forsalg i løbet af andet kvartal. Så salgsstarten kan enten være i slutningen af dette eller starten af 3. kvartal.

Det er dog endnu ikke klar til offentligheden eller udviklerne. Derfor kan meget ske endnu.

Da der i den senere tid har været lockdowns i Kina og særligt Shanghai, så er Apple angiveligt sat lidt tilbage i udviklingen af deres MR-headset. Derfor skal tingene flaske sig, så det ikke forsinkes yderligere. Ming-Chi Kuo mener, at det vil gå ind i ”Engineering Validation Test”-fasen i tredje kvartal.

Mere til historien

Apple har netop præsenteret nye MacBooks – nærmere præcist en ny MacBook Air og MacBook Pro – begge med den nye M2-chip, som er efterfølgeren til den almindelige M1-chip. Du kan læse mere om den nye Apple M2-chip her.

iOS 27 ventes med to store Wallet-nyheder

Rygterne omkring WWDC begynder at tage til, og nu er der noget, som tyder på, at Wallet-appen får en overhaling.

(mere…)
Disse Mac-modeller vil ikke understøtte macOS 27

WWDC er lige rundt om hjørnet, men allerede nu ved vi en smule om understøttelsen af den kommende software.

(mere…)
MacBook Neo tager førstepladsen hos Apple

Apples første budget-MacBook har taget førstepladsen hos Apple, og samtidig slår den en lille rekord.

(mere…)
Apple klar med akut Mac-opdatering

Apple har netop udsendt en mindre, men yderst vigtig opdatering til Mac-computere. macOS 26.5.1 lukker nemlig et hul, der fik helt nye maskiner til pludselig at slukke midt i arbejdet.

(mere…)
Dell XPS 13 udfordrer MacBook Neo med bedre specs

Dell udfordrer Apples MacBook Neo med en ny XPS 13, der byder på bedre skærm, flere funktioner og en konkurrencedygtig pris.

(mere…)
Apple WWDC: Kommer der hardware-overraskelser i år? Her er 5 bud

Om godt en uge slår Apple dørene op til årets WWDC-konference. Selvom fokus er på iOS 27 og en helt ny Siri, er der en lille chance for, at Apple overrasker med ny hardware. Her er de fem mest sandsynlige kandidater.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram