Er dette Sonys flagskib i 2022?

En ny Sony-telefon er afsløret på nettet og det kan måske være Sony Xperia 1 IV, som ventes at være Sonys topmodel i år. 

Sony Xperia 1 IV lækket af OnLeaks og GizNext (Kilde: OnLeaks./ GizNext)
Sony Xperia 1 IV lækket af OnLeaks og GizNext (Kilde: OnLeaks./ GizNext)

Sidste år sendte Sony modellen Xperia 1 III på markedet, hvilket var en telefon vi var rigtigt glade for og den endte på 5 ud af 6 stjerner. 

ANMELDELSE: Sony Xperia 1 III | It’s a Sony!

-“ Xperia 1 III er mobiltelefonen du køber, hvis du vil have en stabil smartphone uden en masse fancy bimle-bamle-detaljer i softwaren, som man alligevel ikke bruger. Kedeligt? Nej! Jeg foretrækker stabiliteten, som Sony her tilbyder,” skrev John G. i hans anmeldelse af Xperia 1 III.

Forventningerne er derfor også store til efterfølgeren, der ventes at få navnet Xperia 1 IV. 

Der har igennem lidt tid været lidt rygter omkring telefonen, men nu har Twitter-brugeren OnLeaks sammen med GizNext afsløret billeder af den kommende topmodel fra Sony. Det skriver Android Authority.

Det ventes, at den kommer med en 6,5 tommer skærm, fingeraftrykslæser og 3.5 mm jackstik. Derudover forventes det, at den har med Snapdragon 8-processoren fra Qualcomm, op til 16 GB RAM, 256/512 GB intern hukommelse og et batteri på 5.000 mAh. Den vil desuden understøtte 45 watts opladning.

Sony Xperia 1 IV lækket af OnLeaks og GizNext (Kilde: OnLeaks./ GizNext)
Sony Xperia 1 IV lækket af OnLeaks og GizNext (Kilde: OnLeaks./ GizNext)

Du kan se langt flere billeder på GizNext.

Kameraet vil angiveligt bestå af tre 12 megapixels sensorer, men yderligere detaljer om dette er uvist for nu.

Jeg elsker disse fotomuligheder i Xperia 1 III

Holder rygterne stik, vil telefonen blive lanceret i løbet af maj måned. 

MereMobil.dk holder dig opdateret, når der er noget officielt meldt ud omkring denne telefon.

Mere til historien

Det er spændende om Sony vælger en lavere prissætning med Xperia 1 IV end tilfældet var med Xperia 1 III, som desværre var voldsomt dyr.

Læk: iPad Mini med OLED får kun 60 Hz

KORT NYT: Den længe ventede iPad Mini med OLED-skærm rygtes nu til kun at få 60 Hz opdateringshastighed.

(mere…)
Oppo kan sætte ny kamerarekord

RYGTE: Oppo ventes at være på vej med den første smartphone med tre 200 megapixels kameraer nogensinde.

(mere…)
OnePlus’ skæbne kan blive afgjort denne uge

RYGTE: En ny rapport antyder, at den endelige afklaring for OnePlus' fremtid vil komme i denne uge.

(mere…)
Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

RYGTE: Det ventes, at Apple dropper M6 Pro- og M6 Max-chippen og fokuserer i stedet på M7-generationen.

(mere…)
Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
iPhone 18 Pro Max kan få markant større batteri

RYGTE: Nye oplysninger tyder på, at især iPhone 18 Pro Max får en markant batteriopgradering – mens Pro-modellen kun får mindre forbedringer.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram