Instagram vil forny sig selv

Det sociale netværk Instagram er ikke længere en fotodelings-app, men derimod et sted folk vil underholdes.

Instagram
Nyt ikon og design til Instagram, da det kom frem (Foto: Instagram)

Da Instagram blev grundlagt i 2010, var meningen, at det skulle være et socialt medie med fokus var på deling af billeder. Tjenesten blev grundlagt af Kevin Systrom og Mike Krieger siden har Facebook købt det sociale medie.

FØLG OS: Du finder MereMobil.dk på Instagram her.

Instagram forkortes nogle gange til Insta eller IG.

Nu er formålet med Instagram ikke længere blot fotodeling. I hvert fald ikke hvis man skal tro Adam Mosseri, der er head of Instagram. Han fortæller, at det ikke længere er sådan Instagram ser på platformen.

-“We’re no longer a photo-sharing app or a square photo-sharing app,” har Adam Mosseri netop udtalt i en video, som han tidligere denne uge lagde op på hans Twitter-profil. 

Brugerne kommer i stedet på Instagram for at blive underholdt. Instagram har nu fokus på creators, video, shopping og beskeder.

Mosseri fremhæver også TikTok og YouTube, der er stor og større på video. Og det kunne altså derfor tyde på, at de vil kigge blandt andet TikTok over skulderen igen. Instagram har gjort det tidligere med deres feature ”Reels”.

Hvad synes du om de ændringer, som der løbende sker på Instagram? Og bruger du selv tjenesten?

Mere til historien

OnePlus har haft valgt Instagram, som stedet, hvor de sælger deres smartwatch OnePlus Watch.

Threads understøtter nu gruppechats og direkte beskeder

Meta understøtter nu muligheden for gruppechats og direkte beskeder på deres Threads-platform.

(mere…)
Regeringen vil forbyde sociale medier for børn under 15 år

Regeringen ønsker at indføre en national aldersgrænse på 15 år for adgangen til "flere sociale medier", udtaler statsminister Mette Frederiksen. 

(mere…)
Instagram runder 3 milliarder månedlige brugere

Instagram fortsætter sin vækst og har nu rundet en ny milepæl med 3 milliarder månedlige brugere. 

(mere…)
WeAre8: Nyt socialt medie giver dig penge for at se reklamer

Et nyt socialt medie, WeAre8, er lanceret i Danmark med en mission om at udfordre de etablerede giganter som Facebook og TikTok. 

(mere…)
Efter 15 år: Instagram er klar med officiel app til iPad

Instagram har udrullet deres app til iPad.

(mere…)
Herning-skole opfordrer forældre til at forbyde børn sociale medier

I et bemærkelsesværdigt initiativ opfordrer Lundgårdskolen i Herning nu forældre til at forbyde deres børn adgang til sociale medier.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram