iOS 15 lader dig blokere eks-kæresten fra Foto-minder

Apple har givet et smugkig på iOS 15 og nogle af de mange muligheder, som følger med opdateringen. En af dem gør det muligt, at ”blokere” eks-kæresten fra foto-minder.

iOS15-beta-fotos
Fra iOS 15 kan man i Fotos vælge, at vise færre billeder med en bestemt person (Foto: MereMobil.dk)

Når den nye iOS 15 frigives til offentligheden, er der mange, som måske vil benytte en af de små nye funktioner. iOS 15 gør det nemlig muligt for brugeren at blokere din eks-kæreste fra at ”ødelægge” dine foto-minder. Alt efter hvilket forhold du selvfølgelig har til din eks-kæreste.

iOS kan køre på disse iPhones

Men iOS 15 gør det i hvert fald muligt at have kontrol over personer og steder, der dukker op i dine ”minder” i Foto-appen. Dermed kan du altså vælge nogle personer fra – eller specifikke steder, som billeder er taget henne.

I iOS 14 var det muligt at fjerne et bestemt billede fra ”feature photos” eller vælge ”fewer memories like this”, men nu er det altså blevet muligt at have kontrol i forhold til specifikke personer. I iOS 15 kan man vælge ”feature less” og dermed vælge specifikke personer, datoer og steder. Det skriver MacRumors.

Sådan vil Apple beskytte dit privatliv bedre

Dette er nu muligt i iOS 15-betaversionen, men inden den endelige iOS 15-version er klar til offentligheden, kan der ske ændringer. Derfor er det ikke helt sikkert, at det vil være sådan i den endelige version.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi vender dig fire gange om ugen de seneste technyheder i indbakken. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Du kan blive klogere på flere af de nye funktioner i den kommende iOS 15-opdatering her.

iPhone 16e kan nu forudbestilles

Du kan fra i dag forudbestille den nye iPhone 16e, som er den nye budgetvenlige model fra Apple.

(mere…)
Apple har fjernet over 135.000 apps

Hvis Apples regler ikke overholdes, er det farvel.

(mere…)
iPhone 16e er her! Ny billigmodel erstatter iPhone SE

Endelig! Den billigste iPhone netop nu er iPhone 16e. Se pris og detaljer her.

(mere…)
iPhone 16E bliver navnet på Apples nye budgetvenlige iPhone?

Apple vil formegentlig lancere en ny budgetvenlig iPhone i dag. Modellen har tidligere heddet SE – men det ændres måske. 

(mere…)
Irriterende reklamer på vej til Apple Maps?

Lige som det kendes fra Google Maps, så skulle Apple angiveligt også overveje at reklamer i Apple Maps. 

(mere…)
Ny smart iPhone-funktion er måske forsinket

RYGTE: Den smartere version af iPhone-funktionen Siri, bliver måske forsinket.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram