iOS 15 lader dig blokere eks-kæresten fra Foto-minder

Apple har givet et smugkig på iOS 15 og nogle af de mange muligheder, som følger med opdateringen. En af dem gør det muligt, at ”blokere” eks-kæresten fra foto-minder.

iOS15-beta-fotos
Fra iOS 15 kan man i Fotos vælge, at vise færre billeder med en bestemt person (Foto: MereMobil.dk)

Når den nye iOS 15 frigives til offentligheden, er der mange, som måske vil benytte en af de små nye funktioner. iOS 15 gør det nemlig muligt for brugeren at blokere din eks-kæreste fra at ”ødelægge” dine foto-minder. Alt efter hvilket forhold du selvfølgelig har til din eks-kæreste.

iOS kan køre på disse iPhones

Men iOS 15 gør det i hvert fald muligt at have kontrol over personer og steder, der dukker op i dine ”minder” i Foto-appen. Dermed kan du altså vælge nogle personer fra – eller specifikke steder, som billeder er taget henne.

I iOS 14 var det muligt at fjerne et bestemt billede fra ”feature photos” eller vælge ”fewer memories like this”, men nu er det altså blevet muligt at have kontrol i forhold til specifikke personer. I iOS 15 kan man vælge ”feature less” og dermed vælge specifikke personer, datoer og steder. Det skriver MacRumors.

Sådan vil Apple beskytte dit privatliv bedre

Dette er nu muligt i iOS 15-betaversionen, men inden den endelige iOS 15-version er klar til offentligheden, kan der ske ændringer. Derfor er det ikke helt sikkert, at det vil være sådan i den endelige version.

BLIV OPDATERET: Synes du dette var spændende læsning? Modtag de seneste nyheder gratis i indbakken hver onsdag og lørdag. Tilmeld dig nu! Afmeld når du har lyst.

Mere til historien

Du kan blive klogere på flere af de nye funktioner i den kommende iOS 15-opdatering her.

Brugt iPhone – den store guide

GUIDE: En billig iPhone kan være en brugt iPhone. Læs her hvad du skal tænke over, før du køber en brugt iPhone.

(mere…)
Apple watchOS 9.4 løser ”vækkeur”-fejl

Apple har netop frigivet nye software til Apple Watch, som løser en træls fejl på vækkeurs-funktionen.

(mere…)
iOS 16.4 med forbedret lyd er klar til download

Apple har netop udsendt nye softwareopdateringer. Tjek din iPhone, Apple Watch og dine andre Apple-dimser.

(mere…)
Rygterne svirrer om datoen for Apple WWDC 2023

RYGTE: Apple har endnu ikke sendt invitationerne ud, men rygterne svirrer om, hvornår Apple vil afholde deres årlige udviklerkonference.

(mere…)
Så godt sælger iPhone i Kina

Det går godt for Apple på det kinesiske marked, hvor særligt iPhone 13-serien klarede sig flot i 2022.

(mere…)
Lydkvaliteten bliver bedre på din iPhone

Fra iOS 16.4 forbedres lydkvaliteten ved telefonsamtaler fra iPhone.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2023 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram