Ekspert forudser stor udskiftning af streamingtjenester

2021 kan meget vel få de danske streaming-brugere til at shoppe rundt i tjenesterne, forudser ekspert.

movie film streaming
Nogle tjenster arbejder med tidsbegrænsninger for at fastholde streaming-kunderne (Foto: Gerd Altmann)

Husalteret, tossekassen, flimmerkassen. Eller bare flimmeren. Fjernsynet er ikke, hvad det har været. 

Fysisk er det ikke bare blevet fladt. Det er også gerne blevet 60 eller 75 tommer stort eller måske bare kogt ned på tabletten og sågar på en fuldfed 21:9-skærm på smartphonen.

Men også indholdet er ikke som det plejer at være. På bare få år er flow-tv blevet et nærmest glemt begreb, mens streaming og on-demand presses ind fra nærmest alle sider.

Således kæmper de rene danske tv-udbydere som DR og TV 2 kampe med store internationale streamingtjenester, som nærmest fra måned til måned dukker op og faldbyder sig.

I gennemsnit har en dansk husstand i 2021 3,5 streamingtjenester i husholdningsbudgettet, men selvom danskernes sult efter streamingtjenester synes ustoppelig, så er der måske alligevel en grænse. 

Det mener eksperten Bo Thierry-Poulsen fra mediebureauet Dentsu Danmark godt der kan være. Og den kan være nært forestående.

Over for mediet Flatpanels peger han på, at forbrugerne prismæssigt er ved at have fået nok, og at et hårdt opgør på det danske streamingmarked er på vej.

Samtidig forventer han, at brugerne vil skifte rundt mellem streamingtjenesterne. 

ANMELDELSE: Denne streamingbox er smart, billig og en vinder

En Netflix-pause betyder ikke noget

– “Man kan tage seks måneders pause fra Netflix uden at miste noget. Det content der er kommet, mens man holder pause, ligger der også, når man kommer til tilbage. Det er nemt for en tjeneste at blive fravalgt, hvis den er rent baseret på film og serier”, siger Bo Thierry-Poulsen til Flatpanels.

Han tilføjer, at vi nok kan forvente, at der vil blive arbejdet med tidsbegrænsninger. Som eksempel nævner han, at for eksempel næste sæson af den amerikanske horror- og science fiction-serie ”Stranger Things” kun kunne være tilgængelig i en kortere periode.

– “Blot for at skabe noget ekstra call-to-action. Alternativet er, at vi ser streamingtjenesterne gå hardcore efter sportsrettighederne”.

Bo Thierry-Poulsen har desuden et andet bud på en trend og er ikke bleg for, at spå gratistjenesterne DR og Viaplay en god chance for flere brugere. Taberen i 2021 kan til gengæld blive Netflix. 

– “Den er størst og kommer for alvor til at indgå i forbrugernes shuffle, som også skal have plads til HBO MAX, Paramount+, Amazon Prime, efterhånden som de bliver stærkere og mere relevante for det danske marked”, siger Bo Thierry-Poulsen til Flatpanels.

Markedet for streaming er i rivende udvikling. I min techpodcast episode 71 taler jeg med kulturkommentator Niels Frid-Nielsen, der i to årtier har fulgt udviklingen inden for film, TV, serier og streaming. Du bliver klogere på den fascinerede udvikling.

Lyt med herunder eller i din favoritpodcast-app. Du skal gå frem til 11:00 minutter.

Mere til historien

Ifølge Bo Thierry-Poulsen er forbrugernes budget til underholdning vokset under Corona. 

Apple forsøger at holde prisen nede på iPhone 18 Pro

Rygter peger på, at Apple har presset leverandører til lavere priser på OLED-paneler til iPhone 18 Pro. Det kan dæmpe den ventede prisstigning.

(mere…)
Chromecast er død: Her er 3 gode alternativer i 2026

Google har sendt Chromecast på pension. Her er tre billige alternativer, som kan give et ældre TV adgang til DR TV, TV 2 Play, Netflix, Disney+ og andre streamingtjenester.

(mere…)
Historiens største Samsung-succes: Galaxy Z Fold 8 slår alle salgsrekorder

De foldbare mobiler har for alvor ramt mainstream-publikummet. Samsungs nye Galaxy Z Fold 8-serie oplever en helt vanvittig efterspørgsel og overgår selv de mest populære klassiske Galaxy S-modeller.

(mere…)
Spotify: Når 300 millioner betalende brugere

Trods udfordringer med tekniske nedbrud og AI-støj på platformen buldrer Spotify fremad. Streamingtjenesten sidder nu tungt på tronen med tre gange så mange betalende abonnenter som Apple Music.

(mere…)
Disney+: 4K og HDR kommer tilbage på udvalgte enheder

Disney+ har fundet en alternativ teknisk løsning, der igen giver 4K UHD og HDR på udvalgte Android TV-enheder i Danmark. Apple TV og nyere Samsung TV mangler dog stadig understøttelse.

(mere…)
Disney+ fjerner 4K og HDR i Danmark

Disney+ har midlertidigt fjernet 4K- og HDR-understøttelse fra deres abonnement i Danmark grundet en ny retskendelse.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram