Siri har måske afsløret datoen for Apples næste event

Apples stemmeassistent Siri kan meget vel have afsløret datoen for, hvornår Apple afholder næste event.

Dette svar fik MacRumors af Siri, da de spurgte hvornår Apples næste event er (Kilde: MacRumors)
Dette svar fik MacRumors af Siri, da de spurgte hvornår Apples næste event er (Kilde: MacRumors)

Siri har afsløret datoen for det næste Apple event. Det skriver MacRumors.

MacRumors skriver, at hvis man spørger Siri ”When is the next Apple Event”, så svarer den overraskende nok.

Apple Watch skal være mere holdbart

The special event is on Tuesday, April 20th, at Apple Park in Cupertino, CA. You can get all the details on Apple.com”, lyder det Siri.

MereMobil.dk har også forsøgt, at spørge Siri om det samme, men vi har ikke kunne få et brugbart svar ud af Siri. Om det betyder, at Apple har været inde og ændre i Siri eller den bare svarer noget andet, når man taler dansk til Siri, er uvist.

Men hvis Apple holder event tirsdag den 20. april 2021, så betyder det formentlig, at Apple vil sende de officielle invitationer ud til eventen senere i dag eller i meget nær fremtid. Da de oftest sender invitationerne ud mindst en uge før.

Det ventes, at Apple vil afsløre nye iPads, selvom der dog også den senere tid har været lidt forlydender om, at disse måske blev udskudt grundet manglende chips. Der kommer formentlig også nye MacBooks og de længe ventede AirTags.

Vi skal nok ikke forvente en iPhone SE efterfølger, da denne kom sidste år og første version i 2016. Så der er langt fra for vane, at komme med en ny model hvert år.

ANMELDELSE: Apple iPad 2020 | en fed familie-iPad

Holder rygterne stik, så ventes det, at der ligesom ved alle andre event for tiden, er tale om et online event.

MereMobil.dk holder dig opdateret, når Apple melder noget officielt ud omkring deres næste event.

Mere til historien

Apple holder deres årlige udviklerkonference WWDC til juni, hvor vi vanen tro også får et smugkig på ny software og hardware.

Dette vil Apple lancere i år!

OVERBLIK: Vi tager et kig på, hvad vi kan forvente af Apple resten af året.

(mere…)
Produktionen af foldbare iPhone-skærme er snart klar

RYGTE: Produktionen af de iPhone-skærme, som skal bruges til den kommende iPhone Fold, er ved at være klar.

(mere…)
Apple Account Card virker nu i Danmark

KORT NYT: Apple har udrullet deres Account Card herhjemme, men nyheden er ikke særlig stor.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
iPhone 17 Air kan blive mere “pro”

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air, som vi stærkt forventer til september, bliver måske mere "pro" end først antaget.

(mere…)
iPhone 17-serien får redesignet Dynamic Island

RYGTE: Den kommende iPhone 17-serie ventes at få en redesignet Dynamic Island-brugerflade.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram