Sådan følger du med i Apples iPhone 12-event

Apple afholder iPhone 12-event i aften – og du kan følge med. Se hvor og hvordan, at du kommer med på første række til Apples ”Hi, Speed”-event.

Apple afholder deres "Hi, Speed"-event tirsdag den 13. oktober 2020. Det ventes de blandt andet afslører iPhone 12-serien, men nok også nye AirPods og HomePod Mini.
Apple afholder deres “Hi, Speed”-event tirsdag den 13. oktober 2020. Det ventes de blandt andet afslører iPhone 12-serien, men nok også nye AirPods og HomePod Mini.

Du skal væbne dig med tålmodighed lidt endnu. Men det ventes, at Apple i aften vil afsløre de nye iPhone 12-modeller, samt måske endda endnu flere produkter.

Og du kan følge med live hjemme fra sofaen.

Apples topchef, Tim Cook, går på scenen i aften klokken 19.00 dansk tid.

iPhone 12-serien er noget af det, som mange ser frem til, vil blive afsløret for offentligheden. Der går dog også rygter om nye AirPods og HomePod Mini.

HomePod Mini rygterne fik for alvor skub i sig i sidste uge, da Apple fjernede produkter fra Bose, Logitech og Sonos på hylderne i deres butikker.

Apple EarPods og oplader fjernes fra salgsæsken til iPhone 12

iPhone 12-serien ventes at indeholde fire modeller, der formentlig vil få navnene: iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro og iPhone 12 Pro Max. Det forventes desuden at mindst en af modellerne understøtter 5G. Men hverken det eller navnene har Apple bekræftet på nuværende tidspunkt. Ligesom med så meget andet, så afslører Apple sjældent noget før en lancering.

Nye detaljer om Apples kommende iPhones

Sikkert er det, at Apple afholder event klokken 19.00 dansk tid.

Du kan følge med i livestreamingen af eventen på Apples egen hjemmeside, samt på deres YouTube-kanal. Du kan se med på iPhone, iPad, iPod Touch, Mac, Apple TV og andre understøttede enheder. Derudover holder MereMobil.dk dig selvfølgelig opdateret på alle nyhederne.

Mere til historien

I september præsenterede Apple nye Apple Watches og iPads. MereMobil.dk har haft Apple Watch Series 6 under luppen og anmeldelsen er klar til læsning. Anmeldelsen af Apple Watch SE er også på vej.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Ny Mac med touchskærm: Derfor går Apple imod Steve Jobs

Steve Jobs advarede mod touch på lodrette skærme. Apple mener nu, at teknologien kan tilføjes som et supplement uden at forringe Mac-oplevelsen.

(mere…)
MacBook Pro med Touch-skærm – Hvem spurgte?

VI MENER: Apple har langt om længe lanceret sin første Mac med touchskærm. Den kan give mening for bestemte faggrupper, men gør den MacBook Pro bedre for almindelige brugere?

(mere…)
Ny iPhone-funktion bekræfter din alder med en selfie

iOS 27.2 kan estimere, om brugeren er voksen, ved hjælp af billeder af ansigtet. Apple oplyser, at selfien slettes efter kontrollen.

(mere…)
iPhone Duo kan tage 30 procent af markedet i 2027 – presser Samsung

TrendForce forventer, at Apple bliver verdens næststørste producent af foldbare telefoner i 2027. Samtidig rejser problemer med inderskærmen spørgsmål om den første iPhone Duo.

(mere…)
iPhone Duo test: Imponerende ingeniørkunst til et behov ingen har bedt om

(mere…)
Ny MacBook Pro får touchskærm og 24 timers batteritid

Apple giver for første gang MacBook Pro en berøringsfølsom skærm. Den nye model får også tandem-OLED, Dynamic Island og et betydeligt lettere design.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram