Apple EarPods og oplader fjernes fra salgsæsken til iPhone 12

Rygter om at Apple ville sende iPhone 12-modellerne på markedet uden oplader og EarPods i salgsæsken får nu nyt liv.

Sådan ser indholdet i salgsæskerne formentlig ud, når Apple inden længe er klar med de kommende iPhone 12-modeller (Kilde: MacRumors)
Sådan ser indholdet i salgsæskerne formentlig ud, når Apple inden længe er klar med de kommende iPhone 12-modeller (Kilde: MacRumors)

Apple har på nuværende tidspunkt endnu ikke afsløret iPhone 12-serien. Det ventes, at de vil gøre det i midten af oktober måned.

Rygterne har gennem noget tid floreret om, at iPhone 12-modellerne ville komme uden oplader og EarPods i salgsæsken. Disse rygter fik nyt liv, da Apple tidligere på måneden valgte at fjerne strømforsyningen i salgsæskerne til Apple Watch.

Apple Watch sælges nu uden strømforsyning

Nu er det angiveligt spottet i en kode til iOS 14.2, at Apple altså planlægger at sælge deres nye enheder uden EarPods. Det skriver MacRumors.com.

Ligesom med Apple Watch, ser det ud til at det også er for at mindske den skadelige påvirkning af miljøet, at de ikke vil vedlægge oplader og EarPods. Med salget af AirPods har de måske opdaget, at mange ikke benytter de medfølgende EarPods længere.

AirPods Pro er en stor succes

Du kan se koden herunder. På første billede står ”supplied headphones”, hvilket er koden fra iOS 14. På nederste billede, der er fra iOS 14.2, er dette fjernet i koden.

I koderne til iOS 14 var de "supplied" headphones omtalt (Kilde: MacRumors)
I koderne til iOS 14 var de “supplied” headphones omtalt (Kilde: MacRumors)
I koderne til iOS 14.2 er de "supplied" headphones ændret til headphones (Kilde: MacRumors)
I koderne til iOS 14.2 er de “supplied” headphones ændret til headphones (Kilde: MacRumors)

Selvom iPhone 12-serien ser ud til at komme uden strømforsyning og EarPods i salgsæsken, så er det altså ikke sikkert, at det betyder noget for prisen. Det ventes nemlig, at disse er 5G-modeller og 5G-chips er dyrere.

MereMobil.dk holder dig opdateret, når Apple er klar til at melde noget officielt ud om de nye iPhones.

Mere til historien

Det ser ud til, at iPhone 11-serien er den sidste fra Apple med strømforsyning og EarPods. Om disse også fjernes fra eksisterende modeller, som det ses på Apple Watch, er forventeligt.

Læs også:
Apple måske på vej med AirPods Pro Lite

OnePlus’ skæbne kan blive afgjort denne uge

RYGTE: En ny rapport antyder, at den endelige afklaring for OnePlus' fremtid vil komme i denne uge.

(mere…)
Apples stabile iPhone priser giver rekord-kvartal

Apple har formået at holde prisen på iPhone nede for forbrugerne, hvilket har båret frugt ifølge en analyse.

(mere…)
Apple mister endnu en eksklusiv funktion i EU

Meta bruger EU til at give deres Ray-Ban-briller AirPods-lignende funktion, men det kan betyde meget mere.

(mere…)
iOS 27 public beta er frigivet

Nu kan almene brugere teste den kommende iOS 27-opdatering, men der er et par ting, du skal være opmærksom på.

(mere…)
Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

RYGTE: Det ventes, at Apple dropper M6 Pro- og M6 Max-chippen og fokuserer i stedet på M7-generationen.

(mere…)
Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
15 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram