Vil OnePlus satse på budgettelefoner?

OnePlus har konkurreret med topmodeller, men nu ser det ud til, at OnePlus forsøger sig med budgetmobiler. OnePlus Nord er måske en ny begyndelse?

OnePlus har primært haft fokus på at sælge flagskibstelefoner. De forsøgte sig i 2015 i midrangekategorien med OnePlus X, men denne telefon blev hurtigt droppet igen og røg af markedet i 2016.

Men nu er OnePlus atter klar til at prøve kræfter med smartphones, der ikke konkurrerer med high-end modellerne. OnePlus Nord er en mellemklasse telefon til en skarp pris og det ser ud til, at flere modeller vil følge.  

ANMELDELSE: OnePlus Nord er imponerede til prisen

Rygterne svirrer om, at OnePlus inden længe vil lancere endnu en telefon i et lavere prissegment. Denne gang skulle der være tale om en telefon med en processor fra Qualcomms Snapdragon 6-serien. Det vil formentlig betyde, at prisen er lavere end på OnePlus Nord. Det skriver Pocketnow.com.

Den ofte pålidelige Twitter-bruger @the_tech_guy har posted nogle screenshots af OnePlus’ kildekoder. Her ses forskellige processorer, der er på enhederne. Ifølge dette billede kan en OnePlus-enhed være på vej med Snapdragon 460 processoren (SM450).

OnePlus Nord er et interessant comeback for OnePlus

Processorne Snapdragon 865, Snapdragon 855 og Snapdragon 765G er også nævnt. Men der er lanceret enheder med disse. Derfor spekuleres der i, at Nord måske snart får en efterfølger med Snapdragon 460 processoren.

OnePlus har ikke meldt noget officielt ud omkring nogle nye enheder. Det er derfor vigtigt at huske, at der er tale om rygter og spekulationer. Det er heller ikke sikkert, at modellen vil blive tilgængelig i Danmark, hvis rygterne holder stik om den er på vej.

OnePlus Nord review – Nord har det hele til en lav pris

Mere til historien

Vi har tidligere skrevet, at OnePlus måske var på vej med en model med Snapdragon 690 processoren. Det er dog uvist, om det har været 650 processoren, at der har været tale om? Eller vi skal forvente flere modeller.

Apple måske på vej med billig MacBook

Det rygtes, at Apple planlægger en billigere MacBook med en A18 Pro-chip - kendt fra iPhone.

(mere…)
OnePlus Watch 3 kommer i en mindre størrelse

OnePlus Watch 3 fik tidligere i år en særdeles positiv modtagelse. Nu kommer det i en mere kompakt version.

(mere…)
Google Pixel 10-serien får bedre skærme

RYGTE: Når de kommende Google Pixel 10-telefoner lanceres, skulle det blandt andet være med flere forbedringer til skærmen.

(mere…)
Apple har drøftet et opkøb af Perplexity

RYGTE: Apple har internt drøftet et muligt opkøb af AI-virksomheden Perplexity AI.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Flip 7 FE ventes snart

RYGTE: Den næste Galaxy Z Flip 7 får selskab af en FE-udgave, som lanceres meget snart.

(mere…)
iPhone vil overgå til fuldskærmsdesign over to faser

KORT NYT: Nye rygter peger på, at Apple arbejder på et fuldskærmsdesign til iPhone.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram