Minister indkalder Google til møde om konflikt

Google er for anden gang på få dage indkaldt til et møde med kulturministeren. Hun vil have afklaret rollen, Google spiller i Danmark.

Google tablet
Nu skal magtfulde Google til møde hos ministeren. Om Google takker ja og møder op, er ukendt på nuværende tidspunkt.

For anden gang på få dage træder kulturminister Joy Mogensen (S) i karakter. Hun vil forsvare danske interesser over for amerikanske techgiganter.

Forleden gik ministeren i brechen for DR, som i sidste uge måtte se den populære Ramasjang-app blive fjernet af Google. En massiv medieomtale er appen nu tilbage i Google Play Store.

Nu skriver ministeren i en mail til Altinget at Google skal forklare, hvorfor techgiganten har blokeret for at danskere ad normal vej kan se og høre dansk musik fra videotjenesten YouTube.

Ganske som i sagen om Ramasjang-appen opfatter Joy Mogensen Googles opførsel som problematisk. Hun skriver i sin mail til Altinget, at når YouTube blokerer den danske musik, “så illustrerer det, hvor stort et problem techgiganterne er i en moderne medieverden”.

– “Vi skal ikke stå i en situation, hvor vores kunstnere bliver presset til at forære deres musik væk. Konflikten mellem YouTube og Koda (Koda administrerer rettigheder for komponister og sangskrivere, red.) viser, at der er behov for nogle mere rimelige spilleregler og sætte gang i en række initiativer”, skriver ministeren videre.

Dobbelt op til møde?

I fredags inviterede Joy Mogensen Google og Folketingets kultur- og medieordførere til en snak om amerikanernes indblanding i dansk børnefjernsyn og kultur i det hele taget.

Google er i konflikten mellem YouTube og Koda igen inviteret til et møde. Og igen er Folketingets kultur- og medieordførere budt med til bords.

Om Ramasjang og blokeringen af dansk musik på YouTube er på samme dagsorden er uvist, men ifølge Altinget er formålet med mødet, at høre Googles “tanker om den rolle, som Google spiller på det danske marked”.

Hvorvidt Google har taget imod invitationen er ukendt på nuværende tidspunkt.

Mere til historien

Joy Mogensen vil, som hun også gør i sagen Ramasjang-appen, henvende sig til sine europæiske ministerkollegaer. I mailen til Altinget skriver hun at det skal ske for at styrke samarbejdet om “at skabe en rimelig afregning for indhold og rammebetingelserne på de globale platforme.

Nu skal AI også hjælpe Google med vejrudsigten

Google har netop afsløret en ny AI-drevet vejrmodel, som lover hurtigere og mere detaljerede prognoser for vejret. 

(mere…)
Google Gemini 3 den kraftigste AI-model til tekst

Google er klar med en tredje version af deres Gemini AI-model - den kraftigste på markedet til teksthåndering.

(mere…)
Google Fotos får stor opdatering med nye enkle funktioner

Google skruer op for funktionerne i Google Fotos med introduktionen af ny billedmotor. 

(mere…)
Google Maps med AI: Du kan navigere håndfrit

Snart kan danske bilister få en fuldt stemmestyret køreoplevelse, når Google ruller sin AI-assistent, Gemini, ud i Google Maps. 

(mere…)
Apples nye smartere Siri får sine kræfter fra Google

RYGTE: Når Apples smartere Siri en dag bliver udrullet, så bliver motoren måske Google Gemini.

(mere…)
Google forslår nedslag i Play Store gebyrer

KORT NYT: Google har foreslået en reducering i deres Play Store-gebyr samt forbedret understøttelse af tredjepartsbutikker.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
20 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram