Disney+ i Danmark – her er prisen og datoen

Streamingtjenesten Disney+ kommer til Danmark i september. Her er de danske priser på Disney+.

Disney+
I september åbner Disney+ i Danmakr, oplyser Disney (Foto: Disney)

Disney+ åbner i Danmark den 15. september 2020. Den samme dato bliver Disney+ tilgængelig i Grønland, Norge, Sverige, Finland, Island, Belgien, Luxembourg og Portugal.

I Danmark koster Disney+ 59 kroner om måneden eller 589 kroner, hvis du vælger et årsabonnement. Dermed får du den månedlige pris ned på lige under 50 kroner.

Kunderne hos Disney+ får blandt andet adgang til Star Wars serien “The Mandalorian”. Også serien “High School Musical” kommer til tjenesten i lighed med Stargirl, Timmy Taber, Elephant fra Disneynature og mange andre serier og film.

Disney vil tilbyde såkaldt originalt indhold, der bliver leveret af fra den store palette som Disney-koncernen har adgang til gennem brands som Pixar, Marvel, Star Wars og National Geographic.

I lighed med andre streamingtjenester på markedet er Disney+ uden reklamer. En abonnent kan afspille indhold på op til fire enheder på samme tid, fremgår det af tjenestens officielle website.

Disney lover 1.000 film og serier fra åbningsdatoen.

Disney+ kan benyttes på smartphones, tablets, smart TV, spilkonsoller og andre streamingenheder, oplyser Disney i en pressemeddelelse.

LÆS OGSÅ: Streaming og filmdownload stormer frem

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Streamingtjenesten fra Disney har mulighed for download af film og serier til ens enhed, så indholdet kan ses offline.

Her kan du se fodbold på streaming og tv

OVERBLIK: Fodboldsæsonen er så småt ved at begynde og vi har samlet et overblik over, hvor du kan se det.

(mere…)
Viaplay er nu ene-ejer af Allente

Viaplay Group styrker sin position på det nordiske streamingmarked.

(mere…)
Apple ønsker at købe F1-rettighederne

RYGTE: Apple er i forhandlinger om F1-rettighederne i USA i kølvandet på deres F1-film.

(mere…)
Tour de France får AI-genererede undertekster

Hvis du slår undertekster til under årets Tour de France på TV 2, så vil de være genereret ved hjælp af kunstig intelligens.

(mere…)
Donald Trump klar med egen streamingtjeneste

Tidligere kom Donald Trump med eget teleselskab – nu er han klar med egen streamingtjeneste.

(mere…)
Netflix satser massivt på succesgenre

Anime er ikke længere en niche, men en milliardforretning.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
5 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram