Apple vil afholde WWDC 2020-eventen

OFFICIELT: WWDC 2020 keynoten med nyt om iOS 14 bliver afholdt i juni, oplyser Apple.

WWDC 2020 bliver afviklet i juni 2020, oplyser Apple. Der vil ikke være tale om en fysisk begivenhed med tusindevis af udviklere og techfolk samlet. Den 31. udgave af WWDC (Worldwide Developers Conference) bliver afviklet online.

Apple nævner ikke datoerne for onlinesessionerne eller den store keynote. Apple holder dog timingen fra eksempelvis sidste år, hvor WWDC 2019 fandt sted fra den 3. til den 7. juni.

Apple har de seneste tre år afholdt WWDC i San Jose Convention Center, men 2020-eventen bliver altså markant anderledes.

Årsagen til ændringen fra en fysisk event med 6.000 deltagere (2019-tal) til onlinebegivenhed handler naturligvis om den globale corona/covid-19 krise.

 – ”Den aktuelle sundhedssituation har gjort det nødvendigt at lave et nyt format for WWDC 2020, som kan tilbyde et komplet program med en officiel onlinepræsentation og onlinesessioner, der skaber en god læringsoplevelse for hele vores udviklerfællesskab, overalt i verden. Vi fortæller om alle detaljerne i de kommende uger,” udtaler Phil Schiller, Apples Senior Vice President for Worldwide Marketing, i en pressemeddelelse.

Sådan bekæmper Google spredning af falske nyheder om coronavirus

Udviklerne vil, som det altid er tilfældet, så adgang til betaversioner af iOS, iPadOS, macOS, watchOS og tvOS, oplyser Apple.

En af de helt store nyheder fra Apple vil være et preview på de kommende iOS 14 og iPadOS versioner.

MereMobil.dk dækker naturligvis WWDC 2020 og lanceringerne.

LÆS OGSÅ:
– Apple tillader nu desinficering med servietter
– Sådan rengør du din smartphone korrekt

Mere til historien

Apple har, ifølge egne tal, 23 millioner registrerede udviklere i mere end 155 lande.

iPhone Duo 2 kan løse en af forgængerens største mangler

RYGTE: Apple tester prototyper af iPhone Duo 2 med Face ID under yderskærmen. Selskabet overvejer også en større indvendig skærm, men intet er endeligt besluttet.

(mere…)
MacBook Neo holder Apple oppe i et presset pc-marked

Det globale pc-marked bløder, men Apple vinder markedsandele. En ny rapport peger på MacBook Neo som en vigtig årsag til, at Apple klarer sig bedre end de fleste konkurrenter.

(mere…)
iPhone Duo lander i Danmark i dag – men den kan være svær at få fat på

Apples første foldbare smartphone har officiel salgsstart i Danmark den 23. oktober. Prisen starter ved 17.999 kroner, men de første lagre blev hurtigt tømt under forudbestillingen.

(mere…)
Markant stigning: Salget af foldbare skærme vokser 44 procent

Efter en nedgang sidste år forventes markedet for foldbare skærme at vokse markant i 2026. Særligt de brede modeller trækker læsset.

(mere…)
Rygte: iPad mini 8 får OLED-skærm og stor AI-opgradering

Apple forventes at præsentere en ny iPad mini i næste uge. Den byder angiveligt på en OLED-skærm, vandtæthed og en kraftig A20 Pro-processor.

(mere…)
Apple arbejder allerede på en større HomeView med robotarm

Den netop lancerede Apple HomeView får en storebror. Næste generation byder på en større skærm og en robotarm, der følger dig rundt i rummet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram