Apple skal betale flere millioner dollars til iPhone-ejere

Apple nægter, at have gjort noget forkert, men har accepteret et forlig. Apple skal betale op mod 500 millioner dollars tilbage.

Apple iPhone 6S (Foto: MereMobil.dk)
Apple iPhone 6S (Foto: MereMobil.dk)

Apple har accepteret at betale op mod 500 millioner dollars, hvilket svarer til mere end 3 milliarder danske kroner, til amerikanske forbrugere i et forlig. Det sker efter, at Apple er blevet anklaget for bevidst at have gjort iPhones langsommere. Det skriver The Guardian.

iOS 11 gør iPhone 5S langsommere

Ved at have gjort iPhones langsommere, mener anklagerne, at Apple har forsøgt at motivere brugerne til, at købe en ny iPhone eller skifte batteriet i den eksisterende telefon ud. Begge dele kan blive en dyr affære.

Dette gjorde, at flere brugere sagsøgte Apple i 2017, men der sættes altså først nu punktum i sagen.

25 dollar per iPhone er det, som Apple ifølge forliget, skal betale til de amerikanske brugere. I alt skal Apple betale mellem 310 og 500 millioner dollars. Beløbet er udregnet efter, hvor mange iPhones som ifølge forliget er kvalificeret.

Apple nægter ifølge rets-papirerne, at de har gjort noget forkert. De mener, at telefonerne er blevet langsommere efter et stort forbrug, skiftende temperaturer og lignende. Apple har dog indrømmet, at batterierne bliver sløvere med tiden. Derfor har Apple måtte nedsætte hastigheden på nogle telefoner via opdateringer. Dette skulle gøre, at strømforbruget blev mindsket og dermed telefonerne holdt strøm længere tid.

iPhone opdatering på vej: Vælg selv om din iPhone skal blive sløv

Tilbage i 2017 udtalte Apple til The Verge, at det var for telefonerne og brugernes bedste.

De modeller, som er omfattet af forliget er:

  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone 7 (der kørte iOS 11.2 eller nyere før 21. december 2017)
  • iPhone 7 Plus (der kørte iOS 11.2 eller nyere før 21. december 2017)
  • iPhone SE (der kørte iOS 10.2.1 eller nyere opdatering)

Forliget gælder kun de amerikanske forbrugere, hvilket betyder, at danske forbrugere ikke dækket af dette, uanset om de har oplevet de samme udfordringer.

VIL DU OPDATERES? ⚡️ Vi sender dig fire gange om ugen de seneste technyheder til din indbakke. Tilmeld dig gratis her! Afmeld når du har lyst.


Mere til historien

Vi skrev tidligere i år, at også det franske tilsyn for konkurrence og svindel var efter Apple i samme sag. De har idømt Apple en bøde på svimlende 25 millioner euro – cirka 185 millioner danske kroner. 

Ingen planer om ny iPhone Mini

RYGTE: Apple har ingen planer om at udgive en ny iPhone Mini.

(mere…)
RCS: Lang ventetid på ny iPhone-funktion

Her får du en status på, hvornår iPhone i Danmark får RCS-beskeder.

(mere…)
Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
AirPods Pro 2 udvider med høreapparatsfunktion til flere lande

Apple bringer nu deres avancerede høreapparats-funktioner til endnu flere lande.

(mere…)
Apple inviterer til WWDC 2025

Apple er klar med datoerne for den årlige udviklerkonference, hvor vi normalt får smugkig på kommende hard- og software.

(mere…)
Apple Music åbnes nu for DJ’s – DJ with Apple Music

Nu kan DJ’s få adgang til Apple Music direkte fra DJ-software og pulte. Initiativet hedder ”DJ med Apple Music”.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
62 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram