OnePlus er ramt af en sikkerhedsbrist

KORT NYT: OnePlus’ kunder har været ramt af en sikkerhedsbrist. Adresser, e-mails og navne kan være i hænderne på IT-kriminelle.

Den kinesiske smartphoneproducent OnePlus har bekræftet en sikkerhedsbrist, der har ramt brugere af OnePlus’ officielle webshop.

Ifølge OnePlus har deres sikkerhedsteam opdaget, at nogle af brugernes ordreinformationer har været tilgået af uautoriserede personer.

– ”Alle informationer om betaling og passwords er sikre, men navnet (på køberen, red.), telefonnummer, adresse og e-mailadressen kan være sluppet ud,” skriver OnePlus på deres website.

Hackerne har sandsynligvis fået adgang til brugernes data via en sikkerhedsbrist på websiten, men OnePlus er ikke kommet med yderligere detaljer om dette.

Før OnePlus bekræftede sikkerhedsbristen offentligt informerede de alle de berørte brugere via e-mail.

– ”Vi samarbejder med de relevante myndigheder for at undersøge episoden yderligere. De ramte brugere vil måske opleve, at de modtager spam- og phishingmails som konsekvens af datalækket,” skriver producenten.

Det er ikke første gang OnePlus har været ramt af sikkerhedsproblemer. En tilsvarende hændelse fandt sted i januar 2018. Her fik hackere adgang til data fra omkring 40.000 brugere.

GUIDE: Sådan laver du et SIKKERT password

Mere til historien

Det er langt fra sjældent, at sikkerhedsbrister opstår i techindustrien. Selv store firmaer som Google, Facebook, Apple og Microsoft rammes. Eksempelvis i starten af året hvor et sikkerhedshul gjorde, at Chromecast kunne hackes.

Læs også:
Google vil læse og tjekke dine passwords for at hjælpe dig

Vigtig opdatering er klar til Apple-enheder

En vigtig opdatering er klar til flere Apple-enheder og flere sikkerhedsrettelser gør opdateringen særligt presserende.

(mere…)
Nu kan du gendanne din Google-konto med en selfievideo

Google er i gang med at udrulle selfievideo som en ny mulighed til gendannelse af din Google-konto.

(mere…)
1Password kan nu bruges igennem Claude

Nu kan Claude bruge adgangskodehuskeren 1Password til at logge på hjemmesider.

(mere…)
OnePlus er færdige i Europa

Så blev det officielt. OnePlus trækker sig ud af det europæiske og amerikanske marked.

(mere…)
OnePlus’ skæbne kan blive afgjort denne uge

RYGTE: En ny rapport antyder, at den endelige afklaring for OnePlus' fremtid vil komme i denne uge.

(mere…)
Garantiproblemer med OnePlus i EU

Flere europæiske OnePlus-brugere rapporterer problemer med garanti og reparation, men oplysningerne stammer primært fra brugerhistorier og er ikke bekræftet officielt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
14 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram