Gigantisk svindelnummer med Apple-produkter er afsløret af FBI

KORT NYT: FBI har afsløret et kæmpe svindelnummer med falske Apple-produkter. Flere personer er anholdt i sagen der omfatter en stor mænde iPhones og iPads.

Et større svindelnummer med falske Apple-produkter er blevet afsløret af den amerikanske sikkerhedstjeneste, FBI. Det skriver Finans blandt andet.

Svindelnummeret var baseret på import af falske Apple-produkter såsom iPhones og iPads. Disse produkter blev importeret til USA og Canada hvorefter de bevidst blev ødelagt.

De ødelagte produkter blev så indleveret i forskellige Apple Stores rundt om i USA og Canada, for at blive ombyttet til originale enheder under Apples garanti.

Det er ikke i småtingsafdelingen at dette er foregået. Ifølge det amerikanske justitsministerium, så drejer det sig om over 10.000 iPhones og iPads, som er importeret fra Kina.

Siri-forespørgsler bliver hørt af Apple – også de fortrolige

Indtil videre er 11 personer anholdt, mens der er tre eftersøgte. De er tiltalt for blandt andet svindel, hvidvask og identitetstyveri. Alle personerne er amerikanske statsborgere, men er født i henholdsvis Kina, Rusland og Vietnam.

Netop identitetstyveriet er baseret på de såkaldte IMEI-numre som hver enhed indeholder. I denne sag er IMEI-nummeret på hver af de falske enheder knyttet til ægte enheder købt i USA og Canada.

Det vurderes, at svindelnummeret har kostet Apple omkring seks millioner dollars, men der også er noget principielt på spil. Det er nemlig en skade på amerikanske virksomheder og det amerikanske marked, oplyses der i pressemeddelelsen.

Samtidig er der også mange uskyldige involveret, i og med at de har fået misbrugt deres IMEI-nummer og serienummer.

GUIDE: Sådan finder du IMEI-nummeret på din mobil

Mere til historien

Tilbage i 2016 var FBI og Apple i medierne i forbindelse med en afdød terrorists iPhone. FBI ville gerne have denne iPhone åbnet, men Apple havde ikke fysisk mulighed for dette, og nægtede endvidere at udvikle en mulighed af hensyn til brugernes privatliv.

MacBook Pro med OLED-skærm kan få flere gode nyheder

RYGTE: Til næste år ventes Apple at udgive deres første MacBook med OLED-skærm.

(mere…)
Tim Cook har overgået Steve Jobs på jobbet

Apple har nået ny milepæl, da Tim Cook nu har siddet længere på topposten end grundlæggeren Steve Jobs.  

(mere…)
Datoen for iPhone 17-lanceringen er angiveligt lækket

Datoen for Apples kommende iPhone-lancering er måske afsløret af interne kilder hos tyske mobiludbydere.

(mere…)
Foldbar iPad bliver forsinket

RYGTE: Det er ikke kun en foldbar iPhone, som er på tegnebrættet. Det tyder det på, at den foldbare iPad er forsinket.

(mere…)
AirPods Pro 3 med avanceret sundheds- og AI-teknologi på vej

Apples AirPods Pro 2 er fortsat dominerende på markedet for trådløse in-ear headsets, men nu kan en ny version være på vej. 

(mere…)
Tim Cook: iOS 26 er Apples mest populære beta nogensinde

Apple topchefen, Tim Cook, har afsløret, at de seneste betaversioner af iOS 26, iPadOS 26 og macOS Tahoe er de mest populære nogensinde.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
19 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram