Jesperhus Ferieparks nye app er ”uegnet for børn”?

Ifølge Google så er den nye app fra Jesperhus Feriepark ”uegnet for børn”. Jesperhus Feriepark håber, at Google ændrer mening.

Jesperhus Film applikationen i Google Play Store – se advarslen (Kilde: Google Play Store)

Jesperhus Film er en ny app fra Jesperhus Feriepark. Applikationen giver adgang til en række små film om Jungledyret Hugo og hans venner.

Det de fleste vil betegne som et ”børnevenligt univers”, men Google har i stedet stemplet det som ”ikke egnet for børn”. Det er i hvert fald det, som Google skriver, hvis man søger efter appen og vil downloade denne.

Forskning: iPads stimulerer børns leg og fantasi

Grunden til Google har markeret appen som ”ikke egnet for børn” er ifølge direktør i Jesperhus Feriepark, Peter Overgaard, at skurken i børneuniverset Dr. Træls ryger en cigar. Det skriver Nordjyske.

Tanken med de små videofilm har været at skabe nogle sikre rammer for børnene. Skurken Dr. Træls ryger også cigar for netop at signalere til børnene, at man ikke skal ryge.

-”Det ironiske er, at vi netop har lanceret applikationen, for at forældre kan være trygge ved, at børnene kun ser vores film. På YouTube bliver de guidet videre til andet og måske ikke så børneegnet indhold,” siger Peter Overgaard. Der også synes, det er grotesk Google har markeret applikationen for ”uegnet for børn”.

Børns færden på internettet skal sikres bedre

Jesperhus Film applikationen
Jesperhus Film applikationen

Peter Overgaard og resten af Jesperhus Feriepark håber, at Google blot har misforstået indholdet og fjerner advarslen hurtigst muligt.

Appen er godkendt hos Apple, hvor børn uden advarsler altså kan downloade den til iPhones og iPads.

Du kan downloade appen Jesperhus Film gratis i Apples App Store og Google Play Store.

Mere til historien

Jesperhus Feriepark har igennem årene lanceret flere forskellige applikationer og du finder dem alle både i Google Play Store og Apples App Store.

Læs også:
Robotter har indtaget børnehaven

Det er stadig et problem at bruge MitID og Digital Post

Digitale tjenester skaber stadig bøvl og problemer for mange.

(mere…)
Gider du ikke vente i køen hos Skat?

Nu kan kan du få et pålideligt estimat på, hvad der i vente INDEN årsopgørelsen frigives.

(mere…)
Nyt stort tiltag fra E-boks

Snart kommer E-boks og Dewa med en digital tjeneste, som kan fungere i hele Europa.

(mere…)
Der er fokus på tryghed på ny smartphone

En ny smartphone er klar fra Xplora og HMD, hvor fokus er på tryghed og sunde digitale vaner. 

(mere…)
Ny undersøgelse afslører: Hver femte ung søger ikke hjælp ved ubehag online

Der er rigtig mange unge, som oplever ubehagelige ting "bag skærmen" og ny undersøgelse viser, at hver femte ikke søger hjælp.

(mere…)
Ny type telefon skal give tryghed til både børn og forældre

Et samarbejde om produkter til børn har resulteret i en smartphone med omfattende forældrekontrol.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram