Officielt: Apple dropper AirPower

Apple har officielt besluttet at droppe AirPower projektet, der ellers blev præsenteret i 2017.

AirPower
Fra præsentationen af AirPower i 2017 (Foto: Apple)

Apple har droppet deres trådløse oplader AirPower, skriver MacRumors.

Det er overfor TechCrunch, at Apples senior vice president of Hardware Engineering, Dan Riccio, bekræftede at projektet nu er droppet.

Det er på baggrund af problemer med at leve op til den hardware-mæssige standard, der ligger til grund for dette, forlyder det fra Apple.

Det kommer som en overraskelse, da der for nyligt blev opdaget koder på Apples hjemmeside, hvor AirPower blev nævnt.

AirPods fås nu med trådløs opladning og Siri

-“After much effort, we’ve concluded AirPower will not achieve our high standards and we have cancelled the project. We apologize to those customers who were looking forward to this launch. We continue to believe that the future is wireless and are committed to push the wireless experience forward,” lød det fra Dan Riccio, Apples senior vice president of Hardware Engineering.

Det særlige ved AirPower er, at den kunne oplade tre enheder samtidig, uanset hvor på pladen de placeres – sådan lød salgstalen i hvert fald.

AirPower blev annonceret tilbage i 2017. Apple har siden haft flere udskydelser grundet problemer med produktet.

Et af problemerne var spolerne til Apple Watch og iPhone som ikke er ens. Derfor skulle der placeres flere lag af spoler, som skulle overlappe hinanden.

Apple AirPower – lanceres den eller glemmes den?

Et andet problem var den varmedannelse, der blev dannet via spolerne. Det skulle have givet problemer med overophedning.

Den nylige lancering af AirPods med det nye trådsløse-case skulle også have fungeret på AirPower. Faktisk står AirPower endda nævnt på den nye æske.

Mere til historien

Tidligere i marts kunne vi fortælle, at den næste iPhone muligvis får PowerShare. Funktionen ser vi allerede ser hos Huawei og Samsung. Med PowerShare er det muligt at oplade en anden enhed via bagsiden, hvis trådløs opladning understøttes.

Rygte: Ny OLED MacBook Pro bliver alligevel ikke tyndere

Apples kommende MacBook Pro med touchskærm og OLED-panel bliver betydeligt lettere, men vi skal ikke forvente et markant tyndere design, lyder det nu fra en velkendt kilde.

(mere…)
Sådan vil LG’s smarthome fungere med Apple

RYGTE: LG vil lancere flere nye tilbehørsmuligheder til smarthome, hvor et samarbejde med Apple skal integrere dem i Apples økosystem.

(mere…)
Apple og LG går sammen om nye smart home-produkter

Apple og LG samarbejder angiveligt om en helt ny serie af smart home-enheder. Produkterne skal spille sammen med en kommende Apple-hub, der forventes lanceret den 13. oktober.

(mere…)
Ny Apple beta afslører flere kommende produkter

De seneste betaer af macOS og tvOS afslører flere kommende nyheder til produkter.

(mere…)
Apple planlægger flere produktlanceringer i oktober

RYGTE: Udover iPhone Duo planlægger Apple både produktlanceringer den 13. oktober samt en lancering sidst i oktober.

(mere…)
Apple sætter prisen op på Apple One Familie i Danmark

Apple har justeret priserne på Apple One-abonnementet til familie og i Danmark stiger prisen nu.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
87 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram