Triplekameraet kommer til iPhone

RYGTE: Tre kameraer på bagsiden finder vej til iPhone. Måske drejer Apple fokus en smule væk fra iPhone X.

Der kommer måske en stor ændring på iPhone. Ifølge kilder i industrien vil Apple introducere en iPhone med tre kameraer på bagsiden, skriver Pocketnow.

En hovedsensor på 12 megapixels, til almindelige farvebilleder, får selskab af to yderligere sensorer.

Dermed vil Apple satse på et kamera-setup, der minder meget om det Huawei netop nu tilbyder på topmodellen Huawei P20 Pro. Hvordan Apple konkret vil udnytte sensorerne melder rygterne ikke noget om.

Samtidigt vil Apple, ifølge de unavngivne kilder, satse mere på de ”lidt billigere” iPhones med LCD-skærme, og skære lidt ned for charmen på topmodellen iPhone X.

GUIDE: Sådan opsættes iCloud Mail på Android telefoner

Over tid har der været rygter om, at iPhone X ikke sælger så godt. Derfor skulle Apple angiveligt sætte mere fokus på de andre iPhones i porteføljen.

I Danmark har iPhone X ingen problemer med at sælge. De seneste fem måneder har telefonen været den mest solgte iPhone hos de danske teleselskaber. Det viser tal som vi på MereMobil.dk har indsamlet.

Apple har ikke selv kommenteret på salgstallene for de enkelte modeller, men i fjerde kvartal 2017 (Q1 2018 i Apples regnskabsår) solgte Apple i alt 77,3 millioner iPhones.

I kvartalet var omsætningen på 88,3 milliarder dollars. Det svarer til en fremgang på 13 procent, sammenlignet med det tilsvarende kvartal et år tidligere. Så Apple har altså stadig gang i forretningen.

Senest har den amerikanske tech-virksomhed præsenteret røde udgaver af iPhone 8 og iPhone 8 Plus. Der er tale om såkaldte special-editions i Product Red programmet, der vil være til salg i en begrænset periode. I 2017 var en rød iPhone 7 og iPhone 7 Plus til salg fra marts til september.

LÆS OGSÅ: Nu kan du få iPhone 8’erne i en vild rød farve

Mere til historien

Apple præsenterede i slutningen af marts en ny 9,7 tommer iPad. Prisen er 200 kroner lavere end hvad den billigste iPad tidligere har kostet. Denne iPad blev den første uden for iPad Pro serien, der understøtter Apple Pencil.

Ingen planer om ny iPhone Mini

RYGTE: Apple har ingen planer om at udgive en ny iPhone Mini.

(mere…)
RCS: Lang ventetid på ny iPhone-funktion

Her får du en status på, hvornår iPhone i Danmark får RCS-beskeder.

(mere…)
Pixel 9a kan have problemer med overophedning

RYGTE: Angiveligt skulle udskydelsen af Google Pixel 9a skyldes overophedning.

(mere…)
Det seneste om spil til Nintendo Switch 2

RYGTE: Lanceringen af Nintendo Switch 2-spil kan blive opdelt i faser.

(mere…)
Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
AirPods Pro 2 udvider med høreapparatsfunktion til flere lande

Apple bringer nu deres avancerede høreapparats-funktioner til endnu flere lande.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram