HMD Global arbejder på Nokia 7 Plus

RYGTE: Nokia 7 Plus står til at få en opdateret processor, og så finder den måske vej til Danmark.

Benchmark-resultatet for Nokia 7 Plus. (Foto: Geekbench / Pocketnow)

Det er ikke lang tid siden, at HMD Global løftede slørret for Nokia 7. Men nu kan en ny version være på vej. Det viser en benchmark fra Geekbench. Det skriver Pocketnow.

Benchmarket dokumenterer en protoype kaldet Nokia 7 Plus, der er udstyret med Qualcomms Snapdragon 660. Dermed er der tale om en opdateret udgave af Nokia 7’s Snapdragon 630-processor.

Det betyder også, at Nokia 7 Plus formodentlig er hurtigere end den nuværende Nokia 7.

Nokia 8 kommer i ny version med 6 GB RAM

Ifølge et screenshot høster Nokia 7 Plus 5.902 point i Geekbenchs multi-kerne-test. Det svarer næsten til den score, som topmodeller fra Google og Samsung har. De ligger nemlig omkring 6.300 i samme test.

Benchmarket viser også, at Nokia 7 Plus er tilgængelig med mindst 4 GB RAM. Nokia 7 fås med 4 GB eller 6 GB RAM. Derudover har Nokia 7 Plus angiveligt Android 8.0 Oreo, som man også finder på Nokia 8.

Ny kameratest: DxOMark placerer Nokia 8 i bunden

Nokia 7 er udelukkende tilgængelig på det kinesiske marked, men ifølge Pocketnow, er det sandsynligt, at Nokia 7 Plus finder vej til markeder uden for Kina. Meget tyder nemlig på, at den får premiere på Mobile World Congress (MWC) i Barcelona i slutningen af februar. Og det giver næppe meget mening at præsentere en Kina-eksklusiv-telefon i Europa.

Nokia 7 er henvendt til mellemklassemarkedet. Netop i dette segment er der i disse år intens konkurrence.

VIDEO: Denne Samsung mellempris-telefon er ikke relevant nok

Hvilke forskelle, der er på Nokia 7 og Nokia 7 Plus udover processor vides ikke. Men at dømme ud fra “Plus”-navnet, så er det muligt, at der er tale om en større skærm end de 5,2 tommer, som man finder på Nokia 7.

Mere til historien

HMD Global arbejder angiveligt på en efterfølger til Nokia 8. Du kan læse mere om den her.

Sony WH-1000XM6 afsløret med pris og specifikationer

En produktannonce på Amazon afslører flere detaljer om det kommende Sony WH-1000XM6-headset.

(mere…)
Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Måske comeback til iPhone-batteritilbehør

RYGTE: Apples smart batteri-case står til et comeback i forbindelse med iPhone 17 Air.

(mere…)
iPhone 20-års jubilæumsmodel med store ændringer

RYGTE: Vi nærmer os snart en milepæl, når det gælder iPhones, og store ændringer kan være på vej til netop den model.

(mere…)
iPhone 17 Air går ikke på kompromis med batteriet

RYGTE: Den kommende iPhone 17 Air vil blive den tyndeste iPhone nogensinde, men går ikke på kompromis med batteriet.

(mere…)
Designændring vil gavne de store iPhones

RYGTE: Når iOS 19 bliver vist frem i juni, så ventes en designændring, der særligt vil gavne de større telefoner.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram