Apple Pay bydes velkommen hos Coop og Dansk Supermarked

Dansk Supermarked og Coop har meldt sig klar til at tage imod Apple Pay, når tjenesten rulles ud i Danmark inden årets udgang.

Apple Pay

Apple Pay (Foto: Apple)

Da Apple offentliggjorde deres kvartalsregnskab i august kom de også med nyheden om, at deres mobilbetalingstjeneste Apple Pay rammer det danske marked inden årets udgang.

Nu melder både Dansk Supermarked og Coop sig klar til, at lade kunderne betale med Apple Pay, når Apple er klar til at lade danskerne benytte tjenesten.

Begge kæder har ellers tidligere meldt fra overfor MobilePay. MobilePay har tidligere været udbredt til alle Føtex, Netto og Bilka butikker i Danmark, men har aldrig været inde hos Coop. Coop har deres egen mobilbetalingstjeneste – og har også oplyst, at de har døren på klem for MobilePay.

TIP: Du kan betale med mobilen i Coops butikker

Apple Pay

Apple Pay (Foto: Apple)

Apple kommer med en forretningsmodel, som butikkerne ikke kan sige nej til. Apple Pay er nemlig gratis både for forbrugerne og butikkerne. Det er i stedet bankerne, der kommer til at betale til Apple, hvis Apple Pay benyttes.

 – Apple Pay kan koste din bank penge

– ”I Dansk Supermarked kan kunderne godt betale med Apple Pay, hvis de ønsker det,” siger kommunikationskonsulent Kasper Reggelsen.

– ”Når der er kundeinteresse for at betale med Apple Pay, vil vi tilbyde det,” siger Jens Juul Nielsen, kommunikationsdirektør i COOP.

Sådan lyder meldingerne fra både Dansk Supermarked og Coop, ifølge Ugebrev.dk.

Der er heller ikke nogen tvivl om, at Apple Pay kan blive stort i Danmark. Rigtigt mange danskere har nemlig en iPhone i lommen.

Apple Pay kan modtages i alle de butikker, som i dag kan modtage kontaktløse Dankort. Derfor vil det ikke koste butikkerne noget, at åbne op for betaling med Apple Pay.

Det er endnu uvist, hvornår Apple præcis udruller Apple Pay. Eneste melding er, at det vil ske inden årets udgang.

Mere til historien

Apple Pay fungerer på iPhone-modeller fra iPhone 6 eller nyere.

Læs også:
Humac: Vi er klar til at modtage Apple Pay

Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Apple forklarer forsinkelsen af de store AI-nyheder

Flere af Apples AI-funktioner lader fortsat vente på sig. Apple har forklaret grunden.

(mere…)
Apple ændrer på iPhone-lanceringer

Rygterne svirrer om, at Apple vil ændre lanceringstidspunkterne for deres iPhone-modeller og dele dem ud på året i stedet.

(mere…)
Apple Watch SE 3 kan få nye skærmstørrelser

Det kommende Apple Watch SE kan få nye skærmstørrelser, hvis de seneste rygter holder stik.

(mere…)
iPhone 20-års jubilæumsmodel med store ændringer

RYGTE: Vi nærmer os snart en milepæl, når det gælder iPhones, og store ændringer kan være på vej til netop den model.

(mere…)
Klarer iPhone 16e sig godt?

KORT NYT:  iPhone 16e klarer sig bedre end forgængeren, men tallene skal tages med et gran salt.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
8 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram