HTC vil lancere tre nye smartphones i år

RYGTE: Det er muligt, at der er krisetider hos HTC både økonomisk og salgsmæssigt, men de giver ikke op. Og nye rygter tyder på, at de vil lancere tre nye modeller i år.

HTC U 11 (Foto: MereMobil.dk)

HTC U 11 (Foto: MereMobil.dk)

Inden 2017 bliver til 2018 vil HTC ifølge nye rygter lancere tre nye smartphone-modeller. Dette vil i så fald også stemme overens med, at de i starten af 2017 udtalte, at de ville lancere 6-7 telefoner i år.

Indtil videre har de i år lanceret modellerne: Desire 650, HTC U Play, HTC U Ultra og HTC U11. Dermed vil der altså blive lanceret syv modeller inden årets udgang, hvis rygterne om de kommende tre holders stik.

 – HTC vil give Edge Sense flere muligheder

De tre modeller, som ventes inden årets udgang er kendt under kodenavnene Ocean Master, Ocean Harmony og Ocean Lite. Det skriver GSMArena.com.

To af de tre modeller vil komme med skærme på 6 tommer, og som navnet måske antyder, så vil Ocean Master være den kraftigste af telefonerne.

Ocean Master vil komme i to forskellige hukommelsesvarianter med henholdsvis 4 GB RAM og 64 GB intern hukommelse samt med 6 GB RAM og 128 GB intern hukommelse. Derudover vil den komme med 6 tommer skærm, to kameraer – formentlig et 12 megapixels kamera og et 8 megepixels frontkamera.

 – TEST: HTC U11 – HTCs bedste smartphone, nogensinde

Ocean Harmony og Ocean Lite kommer med henholdsvis 6 tommer skærm og 5,2 tommer skærm. Mens de begge har 4 GB RAM og 64 GB intern hukommelse.

Holder rygterne stik, så vil Ocean Master og Ocean Lite være salgsklar i november, mens Ocean Harmony måske først kommer på markedet lige op til den vigtige julehandel. Det er uvist om alle modeller eventuelt kommer på det danske marked.

Mere til historien

HTC var en af de første producenter, der meldte ud hvilke af deres modeller, som vil blive opdateret til Android 8.0 Oreo.

Læs også:
– Google måske på vej til opkøb af HTC

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Nye rygter: Apple klar med tre nye iPads i 2027

Apple planlægger angiveligt nye udgaver af iPad Air, iPad Pro og den almindelige iPad i første halvdel af 2027. OLED og nye chips er blandt opgraderingerne.

(mere…)
Samsung Galaxy S27 Pro og Ultra får opgraderet Privacy Display

RYGTE: Galaxy S27 Pro og S27 Ultra ventes med en forbedret Privacy Display-funktion, som gør skærmens indhold sværere at se fra siden.

(mere…)
MacBook Pro med OLED kan ramme mini-LED-markedet hårdt

RYGTE: Apples ventede skifte til OLED i MacBook Pro kan få stor betydning for markedet. Leverancerne af mini-LED-paneler til bærbare computere ventes at falde med omkring 75 procent frem mod 2027.

(mere…)
iPhone Duo 2 kan løse en af forgængerens største mangler

RYGTE: Apple tester prototyper af iPhone Duo 2 med Face ID under yderskærmen. Selskabet overvejer også en større indvendig skærm, men intet er endeligt besluttet.

(mere…)
iPhone Duo bliver lettere at betjene med én hånd

Den brede iPhone Duo er vanskelig at betjene med én hånd. Apple har en løsning på vej, mens den store interesse får selskabet til at skrue markant op for produktionen.

(mere…)
Er dette iPhone 18? Lækket dummy viser markant nyt design

RYGTE: En påstået dummy af iPhone 18 viser et markant nyt design med et bredt kameraplateau inspireret af Pro-modellerne.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram