Rygte: Microsoft Lumia lukkes ned til vinter

RYGTE: Microsoft har længe haft skrantende salg med deres smartphones, og derfor bliver Lumia angivet skrottet til vinter.

Lumia 650 (Foto: Microsoft)

Lumia 650 (Foto: Microsoft)

Microsoft købte Lumia mærket af Nokia i 2013. I 2014 kom den første ikke-Nokia producerede Lumia smartphone, Lumia 535. Lavpristelefonen fik et godt salg og var en af de mest solgte Windows Phone telefoner.

Nu er der gået et par år og det har bestemt ikke gået den vej, som Microsoft havde håbet. Populariteten og salgstallene er faldene og Microsoft fik aldrig det momentum, som mange havde spået eller forventet, når en IT-gigant kastede sig ud i et så dyrt projekt.

– Microsoft Lumia 650 – her er den

Der har længe været rygter om en Surface telefon, og de tager formentlig kun til, efter Microsoft angiveligt vil stoppe Lumia brandet her til vinter. Hvorvidt det er produktionen eller hele salget er lidt uklart.

En annonym kilde hos Microsoft har nemlig sagt til det amerikanske niche-medie WinBeta, at Microsoft vil stoppe salget af Lumia 550, 650, 950 og 950 XL i december. Men om det er at slutte Microsoft salg, altså stoppe produktionen, eller slutte butikkernes salg er noget uklart.

Derudover har Microsoft ikke annonceret nogle nye smartphones, så hvis butikssalget stopper i december vil det formentlig efterlade et hul i markedet. Rygterne om en Surface phone går på at den tidligst skal komme i foråret 2017, hvis den kommer.

– Microsoft Surface mobilen – så vild bliver den

Synes du Microsoft helt skal stoppe deres smartphone-ideer, eller er det godt at nogen tør udfordre Google og Apple?

Mere til historien

Hvis Microsoft stopper med Lumia brandet bliver Lumia 650 den sidste Microsoft Lumia smartphone. Den blev præsenteret 15 februar 2016.

Rygte: iPhone Air 2 får to markante opgraderinger

Apples næste iPhone Air kan få ultravidvinkelkamera og længere batteritid, hvis nye rygter fra testfasen holder stik.

(mere…)
Apple advarer om højere priser på iPhone, iPad og Mac

Topchefen Tim Cook bekræfter, at stigende priser på hukommelse og lager vil ramme Apple-produkter – især kommende iPhones og Macs.

(mere…)
iOS 27 ventes med to store Wallet-nyheder

Rygterne omkring WWDC begynder at tage til, og nu er der noget, som tyder på, at Wallet-appen får en overhaling.

(mere…)
Flere Android-producenter ventes at skifte strategi

RYGTE: Android-producenter ventes at skifte lanceringsstrategi, der bygger mere på spredte lanceringer.

(mere…)
Apple TV og de seneste rygter

Rygterne om det kommende Apple TV er tiltagende.

(mere…)
Apple gør klar til WWDC 2026: Her er vores forventninger

Apples årlige udviklerevent står for døren, og alt peger på, at vi endelig får den store Siri-opgradering. Men kan vi også forvente ny hardware, inden Tim Cook takker af?

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram