Android 7.0 Nougat kommer næste uge

Et canadisk teleselskab har afsløret, at udrulningen af Android 7.0 Nougat allerede starter i næste uge.

Oversigt over softwareopdateringer hos det canadiske teleselskab Telus (Kilde: Telus)

Oversigt over softwareopdateringer hos det canadiske teleselskab Telus (Kilde: Telus)

Mange Android-fans venter netop nu på, at Googles næste store softwareopdatering udrulles og måske de ikke skal vente så meget længere.

Det canadiske teleselskab Telus har afsløret, at Android 7.0 Nougat udrulles fra på mandag (22. august). Teleselskabet meldte også ud, hvornår udrulningen af Marshmallow startede og fik ret med dette. Det skriver AndroidAuthority.com.

 – Android N hedder officielt Android Nougat

Telus har opdateret deres oversigt over kommende softwa

reopdateringer og det er altså her det røbes, at Android 7.0 Nougat frigives fra på mandag. Det er Google Nexus-telefonerne, Nexus 5X og Nexus 6P, som står til at modtage opdateringen Android N, som var navnet på Android 7.0 Nougat inden den fik det officielle navn.

Google har endnu ikke bekræftet dette, men også Twitter-brugeren Evan Blass har tidligere meldt ud, at Android 7.0 Nougat måske ville blive frigivet i løbet af august måned.

Google har dog tidligere frigivet softwaren omkring et event, hvor nye Nexus-enheder ville blive præsenteret. Dette kan dog også ske i blogindlæg, så måske der også er nye Nexus-produkter på vej.

Hvornår Android 7.0 Nougat bliver klar til telefoner fra producenter som HTC, Huawei, LG, Samsung og Sony er endnu uvist. Det er de enkelte producenter, som melder dette ud. Men oftest går der nogle måneder fra den er kommet til Nexus-enhederne til den er klar til de første andre topmodeller.

Galaxy Note 7 opdateres hurtigt til Android 7.0 Nougat

MereMobil.dk følger sagen og er spændte på om Android 7.0 Nougat udrulles fra på mandag.

Mere til historien

Foruden de seneste Nexus-telefoner, Nexus 5X og Nexus 6P, så ventes det også at Nexus 6 og Nexus 9 vil få den kommende Android-version.

Apple forklarer forsinkelsen af de store AI-nyheder

Flere af Apples AI-funktioner lader fortsat vente på sig. Apple har forklaret grunden.

(mere…)
Google springer Android TV 15 over

Det tyder på, at Google skifter til en 2-årig opdateringscyklus for Android TV. Android 15 springes i hvert fald over. 

(mere…)
Google afholder nyt The Android Show: I/O Edition

Som noget nyt vil Google afholde et Android-event inden deres I/O-event for at give mere fokus udelukkende på Android.

(mere…)
Google Gemini kommer til din bil og dit smartwatch i år!

Gemini overtager inden længe for Google Assistent - både i bil og på armen.

(mere…)
OpenAI vil gerne købe Chrome

OpenAI har meddelt, at hvis Google bliver tvunget til et frasalg af Chrome, så står de klar til at købe.

(mere…)
Google betaler “enormt beløb” for Gemini på Samsung

I den igangværende retssag med Google og deres monopolstatus er flere interessante detaljer dukket op.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram