Ikke dual-SIM på Galaxy S7 i Danmark

Samsung Galaxy S7 og S7 Edge med dual-SIM kommer ikke på markedet i Danmark. Der satses på hukommelseskort.

Galaxy S7 og S7 Edge understøtter MicroSD-kort (Foto: Samsung)

Galaxy S7 og S7 Edge understøtter MicroSD-kort i Danmark og ikke dual-SIM (Foto: Samsung)

Samsung Galaxy S7 og Galaxy S7 Edge kommer versioneret i to udgaver. Den ene har plads til ét SIM-kort og ét MicroSD-hukommelseskort. Den anden model har plads til to SIM-kort, og er således en dual-SIM version.

I Danmark er det S7’erne med plads til hukommelseskort, der bliver sat til salg, og danskerne må se langt efter dual-SIM udgaverne.

– ”Dual-SIM er ikke tilgængelig i Europa. Her har vi MicroSD-kort slot i stedet,” fortæller Samsung Danmark til MereMobil.dk.

Samsung må nøjes med 32 GB på Galaxy S7

Samsung kommer med områdetilpassede telefoner til blandt andet USA og Sydøst Asien samt en global model. Derudover findes der alene i USA fem operatørspecifikke varianter af Galaxy S7.

Selvom nogle forbrugere jævnligt forespørger på produkter som har plads til to SIM-kort, er det ikke noget der har fænget for alvor her i Danmark. Telefoner med dual-SIM sælger generelt ikke specielt godt her i landet, hvilket nok også er hovedforklaringen på, at der hos Samsung i stedet satser på muligheden for ekstra hukommelse.

S7: Intern hukommelse kan ikke kombineres med MicroSD-kort

Web-TV: Første kig på Galaxy S7 og S7 Edge

Mere til historien

Samsung har på S7’erne fjernet deres egne afspillere til musik og video. I stedet forbliver de oprindelige afspillere i Android 6.0 intakte. Således skal du benytte Google Play Music og Play Movies som afspillere. Samsungs afspillere kan hentes under ”Galaxy Essentials”, hvis man ønsker det.

Læs også:
Samsung satser på Exynos i Galaxy S7’erne

Samsung lancerer bærbar 27-tommer livsstilsskærm i Danmark på batteri

Samsungs nye The Movingstyle kombinerer touchskærm, batteri og hjul i én løsning. Den 27-tommer store skærm kan flyttes rundt i hjemmet og bruges uden strømstik i op til tre timer.

(mere…)
Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra test: Imponerende, men svær at anbefale

(mere…)
Google lancerer Tap to Share til Pixel og Galaxy

Google har lanceret en ny Tap to Share-funktion, som er en pendant til Apples NameDrop.

(mere…)
Samsungs Galaxy Buds godkendt som høreapparater

Galaxy Buds fra Samsung kan snart fungere som et fuldt funktionelt høreapparat. De amerikanske myndigheder har givet grønt lys til den nye software.

(mere…)
Jeg ville ikke købe Galaxy Z Fold8. Alligevel blev jeg ved med at bruge den


ANMELDELSE: Jeg har aldrig for alvor forstået Samsungs Fold-koncept. Men Galaxy Z Fold8 har fået mig til at ændre mening. Ikke fordi kameraet er fantastisk eller prisen giver mening, men fordi formatet endelig gør.

(mere…)
Historiens største Samsung-succes: Galaxy Z Fold 8 slår alle salgsrekorder

De foldbare mobiler har for alvor ramt mainstream-publikummet. Samsungs nye Galaxy Z Fold 8-serie oplever en helt vanvittig efterspørgsel og overgår selv de mest populære klassiske Galaxy S-modeller.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
10 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram