HTC måtte redesigne nyt flagskib HTC One M10

RYGTE: Ifølge de nyeste oplysninger, så var ledelsen i HTC ikke begejstret for designet på den kommende topmodel HTC One M10.

HTC

HTC

Det er efterhånden ved at være et år siden, at HTC lancerede deres seneste flagskib, HTC One M9. Derfor er der også forventninger til HTC om en HTC One M10 i nær fremtid.

Det er dog ikke så mange måneder siden, at HTC lancerede deres HTC One A9, som vi på MereMobil.dk også har haft testet.

 – TEST: HTC One A9 – langt mere interessant

HTC har før benyttet Mobile World Congress (MWC) til at præsentere deres nye topmodeller for foråret, men dette skulle angiveligt ikke blive tilfældet med HTC One M10. Ligesom HTC også tidligere har holdt arrangementer før MWC, ja så skulle de eftersigende holde event efter MWC i år og altså først lancerer HTC One M10 i marts. Det skriver Tek.no.

Forsinkelsen skulle skyldes, at HTC’s ledelse ikke har været tilfreds med prototyper af telefonen, hvilket har betydet designerne har måtte lave nogle ændringer.

Ifølge Pocketnow.com, så skulle der komme to varianter af HTC One M10, hvoraf den ene er baseret på Qualcomm Snapdragon 820-processoren og er til det europæiske og amerikanske marked, mens den til det asiatiske marked vil få en MediaTek-processor.

 – HTC One M9 sælger dårligt

Andre rygtede specifikationer på HTC One M10 er et 23 megapixels kamera, fingeraftrykslæser, Android 6.1 med HTC Sense 8.0, 6 tommer skærm med opløsning på 1440 x 2560 pixels og et 3.000 mAh batteri. Det er dog kun rygter.

HTC har ikke hverken be- eller afkræftet rygterne.

MereMobil.dk følger sagen og opdaterer når der er nyt omkring lanceringen af den kommende topmodel fra HTC.

Mere til historien

HTC har lige op til jul lanceret HTC One X9 på det asiatiske marked, det er umiddelbart ikke en model vi får til Danmark.

AirPods Pro 3 – Her er hvad vi ved

AirPods Pro 3 er stadig på tegnebrættet for 2025 – her er, hvad vi ved om de kommende in-ears fra Apple.

(mere…)
Meta vil åbne flere fysiske butikker

RYGTE: Meta arbejder på at åbne flere butikker, hvor man kan udforske deres hardware-produkter.

(mere…)
Apples kommende HomePad kan komme senere i år

RYGTE: Apples ventede HomePad kan udkomme senere i år – hvis rygterne altså taler sandt.

(mere…)
Google Pixel 10 er spottet i offentligheden

Sjusket eller uheldigt? Google Pixel 10 er spottet i Vancouver, Canada, under optagelser til en reklame.

(mere…)
Næste Xbox kan blive den sidste

KORT NYT: Måske bliver den næste Xbox den sidste konsol fra Microsoft.

(mere…)
Rygterne svirrer… Får vi AirTag 2 inden for en måned?

Der er mange rygter i gang om næste generation af AirTag. Måske lanceringen sker i nær fremtid.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram