Mindre kø-interesse for nye iPhones

Web-TV: Færre vil stå i kø ved nat-åbentarrangementerne, der skyder salgsstarten på iPhone i gang.

Stadig stor interesse for iPhone

iPhone 6S

iPhone 6S

Apples iPhone 6S og iPhone 6S Plus er nu nået ud i de danske butikker. Umiddelbart havde færre end tidligere valgt at stille sig i kø ved de telebutikker, der holdt åbent til midnat.

De kortere køer betyder ikke mindre interesse for iPhone 6S og 6S Plus, men hænger sandsynligvis sammen med, at det med årerne er blevet langt lettere at få fat på en af de nye iPhone-modeller.

Efter forudbestillingerne åbnede kunne teleselskaberne rapportere om stor interesse for at bestille telefonerne, hvilket har været muligt i en uge op til salgstarten.

Ved eventarrangementerne blev der stadig hygget om de fremmødte iPhone-entusiaster, men Telia havde i år sparet livemusikken væk. Ved lanceringen af iPhone 6 og 6 Plus sidste år var Wafande som surprice-act, og tidligere har Shaka Loveless været på programmet.

Noget af det som de fremmødte i køerne så frem til, var at prøve den nye funktion 3D Touch. Her har Apple slået på tromme for, at det er en helt ny måde, at betjene sin telefon på.

– Web-TV: Se hvordan 3D Touch fungerer

Da iPhone 6S’erne startede salg i blandt andet USA meddelte Apple, at der blev solgt 13 millioner eksemplarer på de første tre dage, hvilket gør iPhone 6S og 6S Plus til telefonerne, der har skabt den største åbningsweekend for Apple nogensinde.

– Her er Danmarks billigste iPhone 6S

Mere til historien

Da den første iPhone kom til Danmark – iPhone 3GS i 2008  – var der kun én butik med natåbent. Dengang var festen noget større. I de senere år har flere og flere butikker holdt åbent til midnat.

Sådan får du en gammel iPhone til at føles hurtigere

GUIDE: En fyldt lagerplads, mange animationer og et slidt batteri kan gøre en ældre iPhone tung at bruge. Her er tre indstillinger, du bør kontrollere.

(mere…)
MacBook Neo holder Apple oppe i et presset pc-marked

Det globale pc-marked bløder, men Apple vinder markedsandele. En ny rapport peger på MacBook Neo som en vigtig årsag til, at Apple klarer sig bedre end de fleste konkurrenter.

(mere…)
iPhone Duo lander i Danmark i dag – men den kan være svær at få fat på

Apples første foldbare smartphone har officiel salgsstart i Danmark den 23. oktober. Prisen starter ved 17.999 kroner, men de første lagre blev hurtigt tømt under forudbestillingen.

(mere…)
Markant stigning: Salget af foldbare skærme vokser 44 procent

Efter en nedgang sidste år forventes markedet for foldbare skærme at vokse markant i 2026. Særligt de brede modeller trækker læsset.

(mere…)
iPhone Duo bliver lettere at betjene med én hånd

Den brede iPhone Duo er vanskelig at betjene med én hånd. Apple har en løsning på vej, mens den store interesse får selskabet til at skrue markant op for produktionen.

(mere…)
Rygte: iPad mini 8 får OLED-skærm og stor AI-opgradering

Apple forventes at præsentere en ny iPad mini i næste uge. Den byder angiveligt på en OLED-skærm, vandtæthed og en kraftig A20 Pro-processor.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram