Malware spottet i iOS 8.4 – men nedkæmpet af Apple

En malware har ramt iOS 8.4, men Apple oplyser de har løst problemet og der derfor ikke er grund til bekymring for brugerne.

sikkerhed smartphonesEn malware, er et skadeligt og uønsket problem, har nu ramt nogle iOS-brugere med iOS 8.4. Men der er ifølge Apple ikke grund til bekymring.

Det er efterhånden helt normalt, at der i ny og næ spottes malware i softwaren til smartphones i ny og næ. Og nu har en malware, med navnet YiSpecter, altså angrebet Apples iOS-styresystem i version 8.4 – den aktuelle version er iOS 9.0.2. Det skriver Engadget.com.

 – Apple har frigivet endnu en iOS 9-opdatering

Du skal aktivt hente applikationer og indhold fra ukendte sider, hvor malwaren har sneget sig ind.

 – Hackere har inficeret App Store

Denne malware er måske ikke noget nyt, da det som sagt ikke længere er den aktuelle iOS-version.

– ”Dette problem rammer kun de der brugere ældre versioner af iOS, samt har downloadet malware fra usikre kilder. Vi løste dette problem i iOS 8.4, og har blokeret de identificerede applikationer, som spreder denne malware. Vi opfordrer vores brugere til altid at have den nyeste iOS-version installeret på deres enheder (af sikkerhedsmæssige grunde), da det betyder de får de seneste sikkerhedsopdateringer. Vi opfordrer også vores brugere til kun at downloade fra pålidelige kilder, som Apples App Store og være opmærksomme på eventuelle advarsler, når de downloader applikationer,” sådan lyder en udtalelse fra Apple til hjemmesiden The Loop.

 – PODCAST: Sikkerhed – tager du det seriøst?

Har du den seneste iOS-software, som din iOS-enhed er kompatibel med, installeret på din enhed?

Mere til historien

Apple har tidligere oplyst, at omkring halvdelen af alle iOS-brugere har downloadet iOS 9, hvilket betyder færre brugere er i risikogruppen for at være ramt af denne malware.

Apple-funktion skulle skjule dig, men kan lække din IP-adresse

Apples iCloud Private Relay skal skjule din IP-adresse, men sikkerhedsforskere har fundet en fejl, der kan afsløre den for hjemmesider.

(mere…)
Vigtig opdatering er klar til Apple-enheder

En vigtig opdatering er klar til flere Apple-enheder og flere sikkerhedsrettelser gør opdateringen særligt presserende.

(mere…)
Nu kan du gendanne din Google-konto med en selfievideo

Google er i gang med at udrulle selfievideo som en ny mulighed til gendannelse af din Google-konto.

(mere…)
1Password kan nu bruges igennem Claude

Nu kan Claude bruge adgangskodehuskeren 1Password til at logge på hjemmesider.

(mere…)
Kritisk fejl i Apple-mail har eksisteret længe

En sårbarhed i Apples "Skjul min e-mailadresse" er blevet afsløret, men fejlen har eksisteret alt for længe.

(mere…)
Danskerne under konstant beskydning: 5 cyberangreb i sekundet

Nye tal afslører en skræmmende udvikling i den digitale kriminalitet. Angrebene mod danskerne er steget med 85 procent på et år, og især din router og dine smart-enheder er nu i de kriminelles søger.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram