Facebook: Derfor havde vi nedbrud
Kort nyt: Facebook er nu ude med forklaringen på, hvorfor de tidligere på ugen var nede.
Mandag aften (dansk tid) var der en masse frustrede brugere af Facebook, som ikke kunne få deres nysgerrighed styret på det sociale netværk. Siden var enten nede eller også var den meget svær at tilgå grundet lange svartider.
Nedbruddet, som varede i omkring tre kvarter, var det tredje på få uger. Og nu er en talsmand fra Facebook altså ude med en forklaring på, hvad der skete i mandags.
Og forklaringen lyder, ifølge flere medier, at der var tale om et konfigurationsproblem, skriver Ekstra Bladet.
-“Vi undskylder til de, som har været generet,” siger talsmanden.
Mere til historien
Foruden Facebook havde Instagram også problemer med forbindelsen. For kort tid siden så vi også at Skype var nede i en periode.
Kan du ikke åbne appen på computeren? Det er ikke en fejl. Stikket er trukket til Messenger på computeren, og den kommer ikke tilbage. Få overblikket her.
(mere…)Det er slut med TikTok, Snapchat og Instagram for millioner af teenagere i Australien. Verdens hidtil strengeste forbud er trådt i kraft – og platformene risikerer gigantbøder, hvis de ikke retter ind.
(mere…)DANMARK: Regeringen har indgået en ny aftale, der forbyder børn og unge under 15 år at bruge sociale medier, medmindre forældrene giver dispensation.
(mere…)Meta understøtter nu muligheden for gruppechats og direkte beskeder på deres Threads-platform.
(mere…)Regeringen ønsker at indføre en national aldersgrænse på 15 år for adgangen til "flere sociale medier", udtaler statsminister Mette Frederiksen.
(mere…)Instagram fortsætter sin vækst og har nu rundet en ny milepæl med 3 milliarder månedlige brugere.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste

