HTC teaser for ny Desire på CES

RYGTE: En ny HTC Desire vil måske blive introduceret på CES 2015. Rygterne taler også om HTC Hima.

Desire More CES 2015

HTC teaser for ny Desire på CES 2015.

Med ordene ”Always Desire more” er HTC i gang med at tease for CES-messen 2015 i Las Vegas.

Rygtebørsen taler om en telefon i en prisvenlig kategori, og ikke om en direkte topmodel. Nogle mener HTC’s CES-præsentation vil være en telefon med 13 megapixels frontkamera, og dermed bringes tankerne hen på en efterfølger til HTC Desire Eye, der i Danmark fik en lunken modtagelse hos teleoperatørerne.

Upleaks.info mener, at CES-telefonen har kodenavnet HTC A52.

De seneste dage har der været flere rygter i omløb, om en telefon med kodenavnet ”Hima”, som angiveligt skulle være en topmodel. Nogle af specifikationerne på ”Hima” er sluppet ud via benchmarkprogrammet Antutu.

HTC Hima får, ifølge rygterne, 5 tommer 1080p skærm, 20.7 megapixels kamera og 13 megapixels frontkamera. På kameradelen tales også om, at der måske kunne være et 4 megapixels frontkamera med HTCs kamerateknik ”UltraPixel”.

Snapdragon 810 processor, 3 GB RAM og 4G LTE i Cat6 skulle også være en del af Hima, som introduceres med Android 5.0.1.

På MereMobil.dk dækker vi de største telefonrelaterede nyheder fra forbruger-elektronikmessen CES 2015. CES finder sted fra den 6. til 9. Januar 2015.

Mere til historien

Den seneste telefon HTC officielt har introduceret er HTC Desire 620. På rygtebasis tales der også om en ny telefon i One-serien, HTC One M9.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
MacBook Pro med OLED kan ramme mini-LED-markedet hårdt

RYGTE: Apples ventede skifte til OLED i MacBook Pro kan få stor betydning for markedet. Leverancerne af mini-LED-paneler til bærbare computere ventes at falde med omkring 75 procent frem mod 2027.

(mere…)
iPhone Duo 2 kan løse en af forgængerens største mangler

RYGTE: Apple tester prototyper af iPhone Duo 2 med Face ID under yderskærmen. Selskabet overvejer også en større indvendig skærm, men intet er endeligt besluttet.

(mere…)
iPhone Duo bliver lettere at betjene med én hånd

Den brede iPhone Duo er vanskelig at betjene med én hånd. Apple har en løsning på vej, mens den store interesse får selskabet til at skrue markant op for produktionen.

(mere…)
Er dette iPhone 18? Lækket dummy viser markant nyt design

RYGTE: En påstået dummy af iPhone 18 viser et markant nyt design med et bredt kameraplateau inspireret af Pro-modellerne.

(mere…)
Apple inviterer til nyt event 28. oktober – stor MacBook-nyhed ventes

RYGTE: Apple skulle have inviteret medier til et event den 28. oktober, hvor blandt andet en MacBook med OLED og touchskærm samt nye M6-modeller kan være på programmet.

(mere…)
Flere rygter om kameraet på Galaxy S27-modellerne

RYGTE: Samsung Galaxy S27 og S27 Plus får muligvis ikke helt den store kameraopgradering, som først var ventet.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram