HTC teaser for ny Desire på CES

RYGTE: En ny HTC Desire vil måske blive introduceret på CES 2015. Rygterne taler også om HTC Hima.

Desire More CES 2015

HTC teaser for ny Desire på CES 2015.

Med ordene ”Always Desire more” er HTC i gang med at tease for CES-messen 2015 i Las Vegas.

Rygtebørsen taler om en telefon i en prisvenlig kategori, og ikke om en direkte topmodel. Nogle mener HTC’s CES-præsentation vil være en telefon med 13 megapixels frontkamera, og dermed bringes tankerne hen på en efterfølger til HTC Desire Eye, der i Danmark fik en lunken modtagelse hos teleoperatørerne.

Upleaks.info mener, at CES-telefonen har kodenavnet HTC A52.

De seneste dage har der været flere rygter i omløb, om en telefon med kodenavnet ”Hima”, som angiveligt skulle være en topmodel. Nogle af specifikationerne på ”Hima” er sluppet ud via benchmarkprogrammet Antutu.

HTC Hima får, ifølge rygterne, 5 tommer 1080p skærm, 20.7 megapixels kamera og 13 megapixels frontkamera. På kameradelen tales også om, at der måske kunne være et 4 megapixels frontkamera med HTCs kamerateknik ”UltraPixel”.

Snapdragon 810 processor, 3 GB RAM og 4G LTE i Cat6 skulle også være en del af Hima, som introduceres med Android 5.0.1.

På MereMobil.dk dækker vi de største telefonrelaterede nyheder fra forbruger-elektronikmessen CES 2015. CES finder sted fra den 6. til 9. Januar 2015.

Mere til historien

Den seneste telefon HTC officielt har introduceret er HTC Desire 620. På rygtebasis tales der også om en ny telefon i One-serien, HTC One M9.

iOS 27 ventes med to store Wallet-nyheder

Rygterne omkring WWDC begynder at tage til, og nu er der noget, som tyder på, at Wallet-appen får en overhaling.

(mere…)
Flere Android-producenter ventes at skifte strategi

RYGTE: Android-producenter ventes at skifte lanceringsstrategi, der bygger mere på spredte lanceringer.

(mere…)
Apple TV og de seneste rygter

Rygterne om det kommende Apple TV er tiltagende.

(mere…)
Apple gør klar til WWDC 2026: Her er vores forventninger

Apples årlige udviklerevent står for døren, og alt peger på, at vi endelig får den store Siri-opgradering. Men kan vi også forvente ny hardware, inden Tim Cook takker af?

(mere…)
Nye detaljer om kameraet er lækket for S27-modellerne

KORT NYT: Flere detaljer og specifikationer om kameraet på den kommende Samsung Galaxy S27 Pro og S27 Ultra er angiveligt lækket.

(mere…)
Rygtet svirrer: Samsung gør klar til S27 Pro og nyt Ultra-design

RYGTE: Samsung planlægger angiveligt at ryste posen med S27-serien. Den almindelige model står til at blive skiftet ud med en "Pro"-model, mens S27 Ultra får et markant redesign af kameraet og endelig et større batteri. Læs rygterne her.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram