Apple: 63 procent kører nu iOS 8

Ifølge Apple kører 63 procent af iPhones og iPads nu iOS 8. Google halter fortsat efter med udbredelsen af Lollipop.

ioa8-adoption 81214 chart-12-08-14_2x

iOS 8 er nu på 63 procent af alle iPads og iPhones. Opgørelsen er lavet af Apple den 8. december 2014.

Apple har frigivet nye tal for, hvor mange enheder i markedet der kører den nyeste version af styresystemet iOS.

I udviklerområdet på Apples website fremgår det nu, at 63 procent af iPhones og iPads er oppe at køre på iOS 8. Tallene er opgjort den 8. december 2014, hvor dataene for de besøgende i App Store er indsamlet.

Den foregående version, iOS 7, er installeret på 33 procent af enhederne, mens kun fire procent benytter ældre versioner. Tilbage på den 26. november 2014 var adoptionsraten 60 procent.

Princip: Apple trækker dansker i retten

Selvom iOS 8 har et langsommere optag blandt brugerne, end vi tidligere har set på iOS, så klarer Apple sig stadig væsentligt bedre end Googles Android-system.

Da iOS 8 havde været ude i 26 dage, var det installeret på 48 procent af enhederne i markedet. Over 300 dage efter frigivelsen af Android KitKat havde kun 25 procent af Android-brugerne denne version. Disse tal fremlagde Apple i oktober 2014.

Den hidtil nyeste Android-udgave, version 5 Lollipop, har indtil videre fået en dårlig star. I den seneste versionsopgørelse fra Google fremgår Lollipop endnu ikke på listen, der blev frigivet den 1. december 2014.

Flere apps fra Google får Material Design

Mere til historien

Apple har netop udsendt iOS 8.1.2 til brugere af iPhone og iPad. Opdateringen løser et problem som gør, at ringetoner som er købt i iTunes Store, bliver fjernet fra enheden.

Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

RYGTE: Det ventes, at Apple dropper M6 Pro- og M6 Max-chippen og fokuserer i stedet på M7-generationen.

(mere…)
Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
Dansk sprog lander i iOS 27’s oversættelse

Den nyeste iOS 27 beta introducerer dansk i Oversæt-appen og beskeder – men funktionen mangler stadig i AirPods.

(mere…)
Nyt i iOS 27: Nu kan du justere Adaptive Audio hurtigere

Apple finjusterer Adaptive Audio i iOS 27 beta, så AirPods-brugere hurtigere kan justere lydniveauet direkte i indstillingerne.

(mere…)
Apple satser stort: Bestiller 10 millioner iPhone Ultra 

Apple forventer, at deres kommende iPhone Ultra vil sælge omkring 10 millioner eksemplarer.

(mere…)
Mac Mini boomer: Stor efterspørgsel er drevet af AI

Flere brugere vælger Mac Mini og Mac Studio til lokal AI, hvor Apples Silicon-chips giver en attraktiv kombination af ydelse og effektivitet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
34 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram