Apple udsender iOS 8.1-opdateringen den 20. oktober
Præcis som rygtebørsen har forudsagt så kommer iOS 8.1-opdateringen til offentligheden på mandag den 20. oktober.
Opdateringerne ”vælter” ud fra Apple for tiden og helt som rygtebørsen har forudsagt tidligere på måneden, så er iOS 8.1 tilgængeligt til offentligheden fra mandag den 20. oktober.
– Apple Pay – mobilbetaling på Apples måde
iOS 8.1 åbner blandt andet op for mobilbetalingstjenesten Apple Pay for amerikanske iPhone 6-ejere.
Opdateringen byder dog også på andre nyheder og den bliver også tilgængelig for andre enheder end de nye iPhone-modeller.
– Apple Pay klar fra på mandag
Det ventes, at der er styr på opdateringen fra Apples side, så det ikke ender med de må trække den tilbage, som tilfældet var med iOS 8.0.1 opdateringen.
Mere til historien
Rygterne svirrer allerede om, at Apple også sideløbende arbejder på iOS 8.2 og iOS 8.3 opdateringen.
Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event
(mere…)Apple bringer nu deres avancerede høreapparats-funktioner til endnu flere lande.
(mere…)Apple er klar med datoerne for den årlige udviklerkonference, hvor vi normalt får smugkig på kommende hard- og software.
(mere…)Nu kan DJ’s få adgang til Apple Music direkte fra DJ-software og pulte. Initiativet hedder ”DJ med Apple Music”.
(mere…)Der har tidligere været rygter om det. Nu får de nyt liv. Det ventes, at der kommer kamera i Apple Watch og AirPods.
(mere…)En ny opdateret variant af AirTag er på vej. Den ventes at have længere rækkevidde - og større sikkerhed.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste