Galaxy S8 bliver endnu bedre i Kina

RYGTE: Samsung Galaxy S8 kommer til Kina i en vildere version, end vi skal forvente på vores markedsområde.

Samsung Galaxy S8 lækket af EvLeaks (Kilde: EvLeaks)

Samsung Galaxy S8 lækket af EvLeaks (Kilde: EvLeaks)

Den 29. marts 2017 forventes Samsung at præsentere nye topsmartphones med navnet Galaxy S8, men inden du glæder dig for tidligt, så vær ærgerlig over du ikke bor i Kina.

Ifølge CNET.com, der citerer forskellige rygte-kilder, bliver udgaven i USA og Europa den stækkede version med 4 GB RAM. Kineserne derimod. De får Galaxy S8 med 6 GB RAM, forlyder det. Årsagen er, at mange telefoner på det kinesiske marked, fra lokale producenter, kommer med 6 GB RAM som standard, og her vil Samsung ikke stå tilbage.

Mere RAM betyder i korte træk mere arbejdshukommelse, og en smidigere telefon ved hårdt brug, hvor mange apps kører samtidigt. CNET bemærker, at Galaxy Note 7 i Kina havde 6 GB RAM.

Det skal siges, at 6 GB RAM i vores marked ses på telefoner allerede. En mobil som Huawei Mate 9 Pro er en af de telefoner, der findes med denne RAM-mængde.

Der tales også om to forskellige chipsets. Det nordamerikanske marked får Qualcomm Snapdragon 835 mens Kina kan se fem til Samsungs nye Exynos 9 chipset. Exynos skulle på papiret være kraftigere end Snapdragon 835.

Alt dette er naturligvis spekulation og rygter, men vi dækker Samsungs nye produkter på MereMobil.dk.

Samsung Galaxy Xcover 4 – ny robust håndværkermobil

Mere til historien

Et andet hot rygte er historien om, at også Galaxy S8 vil have super slowmotion mulighed. Dette er også en mulighed på Sony Xperia XZ Premium, der kører på Snapdragon 835 chipsettet.

Apple Watch SE med ”nyt look” – droppes måske

Der har været rygter om, at Apple ville lancere et anderledes Apple Watch med nyt look.

(mere…)
Apple Watch og AirPods: Kamerafunktioner på vej

Der har tidligere været rygter om det. Nu får de nyt liv. Det ventes, at der kommer kamera i Apple Watch og AirPods.

(mere…)
OnePlus forventes at lancere et mindre smartwatch

Et mindre smartwatch kan være på vej fra OnePlus, hvis man skal tro de seneste rygter.

(mere…)
Nintendo Switch 2 bliver dyr

RYGTE: Den længe ventede Nintendo Switch 2 kan ramme en ret høj pris.

(mere…)
Kan køleskabet blive ægte smart?

Smart-køleskabet lyder genialt, men er det nu også så smart? Ja, mener Samsung. Her er de nyeste modeller.

(mere…)
Sony arbejder på 200 megapixels kamera

Det rygtes, at Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, som skal konkurrere mod Samsung.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram