Vi gør det forbudte med Sony Xperia

Web-TV: Svømmehal, akvarie og vandbowle. Her udsætter vi Sonys Xperia telefoner for det, som nu er forbudt, jf. garantibestemmelserne.

IP betyder ikke ”brug under vand”

Selvom Sonys Xperia telefoner er IP-certificeret, må du ikke bare kaste den ud fra badebroen, eller lade den ligge i øl-ankeret under festen. Der er hverken tale om en dykker- eller håndværkermobil.

Sony har i forbindelse med deres seneste Xperia-produkter ændret ordlyden i beskrivelsen af, hvordan produkterne må benyttes, hvis garantien skal dække. I den forbindelse skal det understreges, at produkterne hver er mere eller mindre bestandige end tidligere. Det er blot Sonys anbefalinger til anvendelsen der har ændret sig.

På MereMobil.dk har vi ved næsten enhver test af en Xperia telefon udsat den for vand af den ene eller anden slags. Vi har gennem tiden også deltaget i pressemøder, hvor Xperia telefonerne lå på bunden af en vandbowle, for at illustrere hvor meget de kan holde til.

Hvis vi fremadrettet skal overholde forskrifterne fra Sony, så duer det ikke med videoer hvor vi eksempelvis dykker med telefoner, eller filmer fisk fra indersiden af et akvarie. I hvert fald ikke uden vi angiver, at det ikke er en god idé.

Du kan læse hvor artikel om Sonys nye udmeldinger om Xpeira-telefonerne, for at blive klogere på hvordan Sony tidligere har kommunikeret, og hvordan de gør nu. Én ting er i hvert fald sikkert. Sony vil formodentlig ikke længere vise produkter i under vandet i en pool eller som dykkerkamera, i deres reklamefilm.

I ovenstående web-TV indslag fortæller jeg lidt mere, og du kan gense en række af de optagelser vi har lavet gennem tiden med Sony Xperia – optagelser der ikke længere kan laves, hvis garantien og reklamationsretten skal dække en eventuel vandskade.

Web-TV: Første kig på alle Xperia Z5 telefonerne

Mere til historien

Alle de nye Xperia Z5 telefoner er IP-certificeret, og er både støv- og vandtætte. Z5 Premium er topmodellen. Den ligger klar til salg i november.

YouTube-bilen skabte konflikter

VIDEO: Stor skærm til underholdning på køreturen er en "wow-faktor" i Xpeng G9, men også en potentiel konfliktskaber.

(mere…)
Sony dropper 8K TV

KORT NYT: Sony har lanceret deres 2025-serie og ligeledes udfaset 8K.

(mere…)
Lækkede billeder: Sony Xperia 1 VII har fortsat jackstick

Sony er efterhånden den eneste smartphone-producent, som har jackstick.

(mere…)
Sony er klar med nye lavpris-inear headsets

Sony har opdateret deres billigere headsets og er nu klar med en opfriskning i den billige kategori.

(mere…)
Opladning af elbiler: Her er, hvad jeg har oplevet

VIDEO: Her er noget af det, som er rart at vide om opladning af elbiler.

(mere…)
Sony arbejder på 200 megapixels kamera

Det rygtes, at Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, som skal konkurrere mod Samsung.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram