Tim Cook: Apple Maps var min største fejl

Inden Tim Cook stopper som CEO for Apple, ser han tilbage på karrieren. Han kalder lanceringen af Apple Maps for sin første rigtig store brøler.

Apple CEO Tim Cook (Foto: Apple)
Apple CEO Tim Cook ser tilbage på sin karriere og indrømmer fejlen med Apple Maps. (Foto: Apple)

Når Tim Cook den 1. september 2026 overdrager nøglerne til Apple Park til sin efterfølger, John Ternus, gør han det som en af historiens mest succesfulde erhvervsledere. Men vejen dertil har ikke været uden bump.

Ved et internt personalemøde i tirsdags satte Cook ord på sin tid i spidsen for tech-giganten, og her pegede han på lanceringen af Apple Maps i 2012 som sin “første, rigtig store fejl”. Det skriver MacRumors.

LÆS MERE: Tim Cook takker af som CEO for Apple

Apple Maps-skandalen: En lektion i ydmyghed

Da Apple Maps blev rullet ud for 14 år siden, var det tænkt som den store Google Maps-dræber.

Virkeligheden var dog en anden: Broer smeltede sammen på skærmen, vartegn var placeret forkert, og rutevejledningen sendte folk på afveje.

-“Produktet var ikke klar. Vi troede, det var klar, fordi vi primært havde testet det lokalt,” indrømmede Cook over for de ansatte ifølge Bloomberg.

Fejlen var så stor, at Cook dengang måtte gøre det utænkelige for en Apple-direktør: Han gav en officiel undskyldning og opfordrede direkte brugerne til at benytte konkurrenternes apps, mens Apple fik styr på sagerne.

Det beskriver han i dag som en omgang “humble pie” – en stor mundfuld ydmyghed.

Fra Apple Maps-fiasko til succes med Apple Watch

Selvom listen over fejl også tæller den droppede AirPower-opladningsmåtte og det skrottede bilprojekt (“Project Titan”), mener Cook, at Apple Maps lærte virksomheden om vedholdenhed.

I dag betegner han tjenesten som den bedste på markedet.

Når talen falder på hans største succeser, er han ikke i tvivl: Apple Watch.

Cook fremhævede uret og dets sundhedsfunktioner som det projekt, han er mest stolt af.

Han huskede tydeligt det første brev fra en bruger, hvis liv var blevet reddet af urets hjerteovervågning. Det var øjeblikke som dette, der definerede hans mission om at sætte brugeren i centrum.

LÆS MERE: Tim Cook bliver svær at slå

En ny æra når John Ternus tager over efter Tim Cook

Tim Cook har siddet på posten siden august 2011, hvor han overtog efter Steve Jobs. Den 1. september 2026 er det officielt slut, når den nuværende hardware-chef, John Ternus, tager over.

At ringen er sluttet, ses også ved, at den daværende softwarechef Scott Forstall – som blev fyret på grund af netop Apple Maps-skandalen – for nylig var inviteret tilbage til Apple Park som gæst i forbindelse med Apples 50-års jubilæum.

Vil du have flere nyheder, guides og anmeldelser som denne? Få de vigtigste historier direkte i din indbakke. Tilmeld dig gratis her.

Mere til historien

Hvad synes du, er den største bedrift fra Tim Cook? Skriv i kommentarfeltet herunder.

Har du denne Mac? Så stopper de store opdateringer nu

macOS 27 Golden Gate bliver kun tilgængelig på Macs med Apple Silicon. Har du en Intel-baseret Mac, stopper de store systemopdateringer derfor med macOS 26.

(mere…)
Apple sender spyware-advarsler til iPhone-brugere i 110 lande

Apple har sendt direkte sikkerhedsadvarsler til iPhone-brugere i mere end 110 lande, hvor enheder mistænkes for at være mål for avanceret spyware.

(mere…)
Kæmpe Apple-læk afslører over 10 kommende produkter

En ny softwareopdatering fra Apple har ved en fejl åbnet for en sand guldgrube af hemmeligheder. Koden i den kommende macOS 26.7 afslører referencer til over 10 uannoncerede Apple-produkter.

(mere…)
Lækket Apple-video afslører: AirPods med indbygget kamera lige om hjørnet

Apple gør klar til at tage headsets til et nyt niveau. En lækket demonstrationsvideo fundet dybt inde i Apples egen software afslører AirPods udstyret med indbyggede kameraer og kunstig intelligens.

(mere…)
Sonos er tilbage på iPhones låseskærm: Sådan slår du det til

Efter års fravær gør musikstyringen endelig comeback på låseskærmen. Sonos har udrullet understøttelse af Live-aktiviteter og Dynamic Island på iPhone – men du skal selv slå det til.

(mere…)
Foldbar iPhone Ultra kan blive forsinket i Danmark

Apples første foldbare iPhone kan ifølge nye meldinger få en begrænset lancering i USA, før den senere rulles ud på andre markeder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram