Børnelivet stopper når ungerne får en telefon
Danske børn får mobil alt for tidligt og faktisk et par år før forældrene ønsker.

En ny rundspørge viser, at forældre giver efter for børnenes ønske om at være en del af det digitale fællesskab, selvom de er bekymrede for konsekvenserne. Det skriver YouSee i en pressemeddelelse.
Ifølge en undersøgelse foretaget af Wilke for YouSee er danske børn i gennemsnit 8,2 år, når de får en mobil. Dette er markant tidligere end de 10 år, forældrene selv ønsker, og langt fra eksperternes anbefaling om en aldersgrænse på 13 år.
Dermed er børnene også blot blevet yngre og yngre. Sidste år foretog YouGov en undersøgelse for Telia i starten af 2024, der viste, at danske børn i gennemsnit var 8 år og 9 måneder, når de fik deres første mobiltelefon.
LÆS MERE: Første mobil? Forskel på tanke og realitet
Børnelivet stopper når de får en mobil
Rasmus Meyer, formand for Trivselskommissionen, er kritisk over for udviklingen. “Når børn får en smartphone, stopper børnelivet,” siger han og tilføjer, at samfundet har sovet i timen.
Han peger på en klar sammenhæng mellem smartphones og trivselsudfordringer hos børn, herunder mindre søvn, lavere selvværd og koncentrationsbesvær.
LÆS MERE: Skal vi overvågne børnene med GPS eller have tillid til dem?
Fællesskab og pres
De primære årsager til, at forældre vælger at give deres børn en mobil, er et ønske om tryghed og at være en del af fællesskabet.
Ifølge Melissa Vardy, digital medieekspert fra Børns Vilkår, føler mange børn sig udenfor, hvis de ikke har en mobil som deres jævnaldrende.
Hun forklarer, at forældre ofte bukker under for presset, selvom over halvdelen er bekymrede for skærmtid, upassende indhold og afhængighed.
LÆS MERE: Ny type telefon skal give tryghed til både børn og forældre
Den tidlige adgang til sociale medier som TikTok og Snapchat, som kræver en aldersgrænse på minimum 13 år, øger også risikoen for digitale krænkelser, understreger Vardy.
Red Barnet bekræfter, at risikoen for ubehagelige oplevelser stiger, når børn nemt kan dele billeder og videoer.
LÆS MERE: 2 ud af 3 børn har oplevet ubehagelige ting online
Behov for kollektiv indsats
Både Rasmus Meyer og Melissa Vardy er enige om, at der er brug for en kollektiv indsats fra forældre, skoler og samfund for at skabe en modvægt.
Meyer opfordrer forældre til at stå sammen og skabe en fælles front, så børn ikke føler sig ekskluderede.
GUIDE: 5 ting du skal tænke over før dit barns første mobil
En af dem, der allerede gør en indsats, er Clara Zeller fra foreningen Skærmsund Barndom. Hun og hendes familie har faste regler for skærmbrug og forsøger at give børnene attraktive alternativer til skærmen. Hun er overbevist om, at opbakning fra bare en tredjedel af forældrene kan være nok til at skabe en stærk modpol.
LÆS MERE: Trods øget skærmtid er de digitale kompetencer dårligere hos danske børn
Melissa Vardy fra Børns Vilkår understreger vigtigheden af, at forældre får mere information og dialogmuligheder. Børns Vilkår har derfor udviklet en “Skærmguide” med råd og værktøjer, der kan hjælpe forældre i den svære situation.
Nogle lande har allerede indført forbud
I andre lande har man allerede indført restriktioner. Frankrig og Belgien har forbudt mobiltelefoner i folkeskolen, mens Australien har forbudt sociale medier for børn under 16 år.
I Norge har regeringen fremsat et forslag, der vil forbyde sociale medier at tilbyde deres tjenester til børn under 15 år.
LÆS MERE: Mobilen stjæler forældres opmærksomhed – børn ønsker skærmregler
Tjek hurtigt: Spar penge ved at skifte A-kasse (annonce)
Mere til historien
Skærme får skyld for mange ting – og kan måske også have det? Senest er det kommet frem, at for meget skærmtid øger risikoen for hjerte- og stofskiftesygdomme.
Lang daglig skærmtid hos børn og unge øger risikoen for hjerte- og stofskiftesygdomme.
(mere…)Har du svært ved at få dine børn til at fordybe sig, fordi mobilen konstant trækker? Så er du ikke alene. Se skærmforskers råd her.
(mere…)Forældre, lærere og pædagoger forstår ikke børnenes brug af emojis, og bør tage kampen op mener Børns Vilkår og Red Barnet.
(mere…)GUIDE: Husk at tale med dine børn om mobilvarsling.
(mere…)I Finland må børnene ikke længere have mobiltelefoner med i skolen - uden tilladelse.
(mere…)(mere…)Børn bliver sporet af deres forældre via GPS på mobilen. Børns Vilkår er imod.