Sony Xperia 1 VII – lækkede billeder før lancering

Det rygtes, at Sony meget snart vil afsløre den nye Xperia 1 VII-model og billeder er netop lækket. 

Lækket billede af Sony Xperia X 1VII (Kilde: Sumaho Digest/Android Authority)
Lækket billede af Sony Xperia X 1VII (Kilde: Sumaho Digest/Android Authority)

Få dage før den forventede lancering er de første billeder af Sonys kommende flagskibstelefon, Xperia 1 VII, lækket online. Billederne fra den taiwanske certificeringsside NCC viser en telefon, der ligner de tidligere renderinger og antyder, at den populære lilla farve vender tilbage. Det skriver Android Authority.

Designet på siderne og bagsiden ser ud til at minde om forgængeren, Xperia 1 VI. På bagsiden finder man tre kameraer, mens selfie-kameraet er placeret lidt til siden på fronten. Og det tyder også på, at Sony holder fast i 3,5 mm jackstikket.

Lækkede billeder: Sony Xperia 1 VII har fortsat jackstick

Ud fra de lækkede billeder, så tyder det på, at der er ændringer i kameraopsætningen. Tidligere rygter har lydt, at alle tre bagkameraer ville få Sonys avancerede Exmor-T sensor, men de nye billeder tyder på, at det kun er hovedkameraet i midten, der får denne opgradering.

Xperia 1 VII vil ifølge kilden få modelnummeret XQ-FSxx og vil kunne fås i farverne lilla, sort og marinegrøn. Telefonen ser også ud til at blive en smule længere end sin forgænger.

Sony er klar med nye lavpris-inear headsets

Selvom de præcise specifikationer endnu er ukendte, forventes Xperia 1 VII at blive drevet af den kraftfulde Snapdragon 8 Elite chip. Det er stadig uvist, om Sony vil vende tilbage til en skarp 4K-skærm eller fortsætte med det lysere FHD+ panel.

Mere til historien

Rygterne svirrer om, at Sony arbejder på en 200 megapixels kamerasensor, som skal være direkte konkurrent til Samsungs 200 megapixels ISOCELL HP2, der er i Samsung Galaxy S25 Ultra

Sony dropper 8K TV

KORT NYT: Sony har lanceret deres 2025-serie og ligeledes udfaset 8K.

(mere…)
Lækkede billeder: Sony Xperia 1 VII har fortsat jackstick

Sony er efterhånden den eneste smartphone-producent, som har jackstick.

(mere…)
Sony er klar med nye lavpris-inear headsets

Sony har opdateret deres billigere headsets og er nu klar med en opfriskning i den billige kategori.

(mere…)
Sony arbejder på 200 megapixels kamera

Det rygtes, at Sony arbejder på en 200-megapixels kamerasensor, som skal konkurrere mod Samsung.

(mere…)
Den bedste PlayStation 5 til konfirmanden

GUIDE: Hvilken PlayStation 5 skal du give til konfirmanden? Slim eller Pro? Og hvad med disc?

(mere…)
Ny udgave af anmelderrost Sony-headset er på vej

RYGTE: Det næste headset i Sony WH-1000XM-serien ventes snart med flere nyheder.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram