Google skal tilbyde alternativ appbutik

Google skal åbne massivt op for deres app-politik, og gøre det nemmere for udviklerne.

Google Play (Foto: Google)
Google Play Store står til voldsomme forandringer ovenpå dom (Foto: Google)

I USA har en dommer nu afgjort, at Google Play Store fungerer som et monopol, og Google tvinges til at foretage betydelige ændringer i deres app-butik. Det skriver The Verge.

Dommen kommer efter en længerevarende sag mellem Epic Games og Google, hvor Epic Games har klaget over, at Google kører monopol på deres app-butik og samtidig gør det svært for mange udviklere med deres gebyrer og andele.

Her er kravene i grove træk

  • Google skal tillade downloads af konkurrerende app-butikker inde i Google Play Store.
  • Tredjeparts app-butikker må distribuere apps fra Google Play Store, medmindre udviklerne selv fravælger det.
  • Betaling i apps må ikke længere kun foregå gennem Googles betalingssystem, og udviklere må derfor tilbyde alternative betalingsmetoder for at undgå Googles 30 % andel.
  • Udviklere skal også have lov til at linke til alternative downloads i deres app samt til alternative betalingsmåder.
  • Google må ikke længere betale for aftaler, hvor Google Play Store er forudinstalleret på mobiler. De må heller ikke betale for eksklusive aftaler om udelukkende at have apps på Google Play Store.
  • Google må gerne opkræve et gebyr for rimelige udgifter til at bevare sikkerheden og beskyttelsen i forbindelse med apps og appbutikker.
  • Til at starte med skal disse krav gælde fra 1. november 2024 til 1. november 2027.

LÆS MERE: iPadOS 18 beta 2 giver mulighed for alternative app stores

Ikke samme dom som Apple fik

Epic Games lagde sag an mod både Apple og Google, men resultatet har været vidt forskelligt.

Googles udfald må siges at være det hårdeste, og Google har også tabt hele retssagen med en voldsom mavepuster.

I retssagen mod Apple derimod, var det Apple, der overordnet vandt og ikke blev dømt for at føre monopol.

Apple blev dog dømt under de såkaldte anti-steering rules og påtvunget ændringer i deres politik om alternative betalingsmetoder.

Det betyder, at udviklere kan linke til alternative betalingsmetoder og dermed undgå den 30 % andel, som Apple ellers tager. Dommen blev efterfølgende appelleret.

Til gengæld har EU dømt Apple i en anden sag, og det er også derfor, vi i dag har mulighed for alternative app-butikker her i EU.

LÆS MERE: Epic Games-chef: Apples “Find” overvåger brugerne

Mere til historien

Google arbejder i øjeblikket på at appellere dommen og håber, at det kan bremse de krav, der ellers snart skal træde i kraft. Samtidig har Epic Games sagsøgt Google endnu engang.

Kæmpe opgradering på vej til Google TV Streamer

En ny generation af Google TV Streamer er angiveligt under udvikling. Blandt de største nyheder er indbyggede mikrofoner, registrering af personer i rummet og en opdateret fjernbetjening.

(mere…)
Google teaser ny fitness-tracker: ‘Fitbit Edge’ afsløres 12. oktober

Google har lagt en teaser for en ny bærbar enhed under navnet 'Fitbit Edge'. Den nye tracker forventes officielt præsenteret mandag den 12. oktober.

(mere…)
Snart kan du lettere finde personer og kæledyr i Google Fotos

KORT NYT: Google Fotos ser ud til at arbejde på en ny version, der giver brugeren nemmere mulighed for at filtrere billeder efter personer og kæledyr.

(mere…)
Google nedgraderer Gemini for “billige brugere”

RYGTE: Google har planer om at nedgradere adgangen til Gemini og dens sprogmodeller for brugere på gratis- og AI Plus-abonnementet.

(mere…)
Google Home-højttalere kan snart høre dig gennem støj

En ny opdatering til Gemini gør det nemmere at bruge Google Home-højttalere, selvom der er støj.

(mere…)
Google er på vej med fiks til Fotos-fejl

KORT NYT: En fejl i Google Fotos giver problemer med redigeringsværktøjet samt deling og visse andre funktioner - Google er nu på vej med et fiks.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram