Epic Games sagsøger Google og Samsung

Et nyt søgsmål har ramt Google (igen) og Samsung. Tvisten drejer sig om en funktion på Samsung, der besværliggør side-loading.

Fortnite iOS
Epic Games står blandt andet bag det populære Fortnite-spil (Foto: Epic Games)

Du har nok hørt om Epic Games og deres sager mod både Apple og Google. Nu kan Samsung også føjes til listen over firmaer, som Epic Games er kommet i tvist med.

Problematikken omhandler en funktion på Samsungs telefoner kaldet ‘Auto Blocker’. Formålet med Auto Blocker er simpelt: Den skal blokere apps, der ikke er fra Google Play Store, hvis de kommer fra en ukendt eller uautoriseret udvikler.

Netop denne funktion har skabt problemer for Epic Games, da den besværliggør download af spil fra Epic Games via side-loading (uden om Google Play Store).

Til The Verge uddyber Tim Sweeney, CEO for Epic Games, hvordan han ser på problematikken.

I en længere artikel fortæller Tim Sweeney, at det kræver 21 trin at slå funktionen fra, og at det er blevet sværere at deaktivere den end tidligere. Senere medgiver han dog, at processen kan være fejlbehæftet.

Her antydes det, at funktionen er til for at begrænse udviklere som Epic Games i at kunne distribuere apps uden om Google Play Store.

LÆS MERE: Sådan installerer du Fortnite på iPhone og Android

Sammensværgelse mellem Google og Samsung?

Der spekuleres yderligere i, om Google har anmodet Samsung om at implementere denne løsning for at ramme Epic Games. Google afviser dette over for The Verge.

Der er endnu ikke fundet bevis for en sammensværgelse, men der håbes at finde noget, når de juridiske dokumenter kommer frem.

Tim Sweeney fortæller desuden til The Verge, at deres Epic Games Store har nået 10 millioner mobil-downloads, men at målet om 100 millioner inden årets udgang stadig er langt væk.

Han begrunder dette med, at det er for besværligt at downloade Epic Games Store, hvilket skader deres forretning.

Adspurgt indrømmer Tim Sweeney dog, at de ikke direkte har spurgt Samsung, om de kunne komme på deres autoriserede liste og dermed blive ‘godkendt’. Som nævnt tidligere arbejder Epic Games med at beskytte udviklerne og ikke kun dem selv.

Dette har dog tidligere været en smule modsigende, i og med at Epic Games har forsøgt sig med specielle aftaler med techgiganter tidligere.

LÆS MERE: Samsung Galaxy S24 FE – spændende opgradering

Mere til historien

For nyligt gjorde Tim Sweeney sig uheldigt bemærket, da han kritiserede Apples Find-service og kaldte den overvågende over for tyve. Den stjålne enhed kan via Find-netværket afsløre sin placering, men ifølge Tim Sweeney er dette en krænkelse af privatlivets fred.

Stort Galaxy Watch-læk afslører Ultra 2-design og dårligt nyt for Classic-fans

Nye læk peger på et mere kantet Galaxy Watch Ultra 2, friske farver og en trist besked til fans af Samsungs Classic-model med roterende krans.

(mere…)
Samsungs mobile tv-skærm er ligegyldigt, men totalt fantastisk | TEST

TEST: Det lignede først et ligegyldigt nicheprodukt, men efter nogle uger med Samsung The Movingstyle i køkken, stue og på terrassen er jeg ikke længere i tvivl: Idéen er virkelig god.

(mere…)
Gamle telefoner kan blive billig cloud: Google vil genbruge 2.000 mobiler

Brugte smartphones ender normalt i skuffen eller skraldespanden. Nu vil forskere og Google bygge en privat cloud af 2.000 pensionerede Pixel Fold-telefoner. Idéen er både genial og temmelig besværlig.

(mere…)
Android 17: Her er de største nyheder

Android 17 ruller ud til Pixel-telefoner med bedre multitasking, nye gaming-funktioner til foldables og stærkere sikkerhed. Se alle nyhederne her.

(mere…)
Smartwatch-markedet i vækst: Apple buldrer frem, mens Kina vågner

Salget af smartwatches stiger på globalt plan. En ny analyse viser, at urene ikke længere bare er lir – avancerede AI-funktioner og sundhedstracking har gjort dem uundværlige for forbrugerne.

(mere…)
Grand Theft Auto VI kan forudbestilles næste uge

Rockstar Games viser endelig livstegn og datoen for forudbestillingen er klar.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram