Red Barnet: Digital regulering er et ”voksenansvar”

Der skal regulering på digitale produkter og det er et voksenansvar, at få styr på. Sådan lyder det fra generalsekretæren i Red Barnet.

Smartphone
Digitale produkter skal underlægges samme ansvar som de fysiske (Foto: Andrea Piacquadio)

Red Barnet med generalsekretær Johanne Schmidt-Nielsen i front er klar i spyttet.

Digital regulering er et voksenansvar og det bør ikke være anderledes end med fysiske produkter, hvor der skal leves op til en række krav om sikkerheden. Digitale produkter bør heller ikke blive lanceret uden der kan garanteres for sikkerheden.

Sammen med regeringen og nogle organisationer er Red Barnet gået sammen i en ”alliance”, som kæmper for at beskytte børn og unge mod techgiganternes algoritmer og skadeligt indhold på de sociale medier.

LÆS MERE: Så mange børn oplever ubehageligt indhold på nettet

Johanne Schmidt-Nielsen mener, at det er et voksenansvar og der skal krav til nu.

-”I al for lang tid har vi overladt den opgave og sagt, at det må børnene bare selv finde ud af, eller forældrene må bare sætte grænser,” siger Johanne Schmidt-Nielsen til DR.

De sociale medier har en forretningsmodel, som går på at fastholde brugeren og dennes opmærksomhed, så længe som muligt. Og det gælder desværre også vores børn. Det er derfor ikke kun et spørgsmål om, hvilke holdninger forældrene har til brug af sociale medier osv. men faktisk også børnenes hjerner (og sjæle) ikke er klar til, at regulerer disse ting selv.

Du kan høre mere i vores podcast herunder, hvad brugen af skærme gør ved børns hjerner.

Dette gør skærmbrug ved dine børn

Skærmbrug kan føre til dårligere hukommelse og mindre kreativitet. En ekspert giver i denne podcastepisode gode råd til familier med børn. Et skræmmende faktum er, at spil og apps er designet til at kidnappe børnene. Læs mere her og hør episoden herunder eller i din podcast-app; søg efter ‘meremobil’.

Børn bliver nemlig også afhængige af det – præcis som vi voksne – og de kan ikke selv styre det.

GUIDE: Sådan gør du noget ved din afhængighed af sociale medier

Mere til historien

En rapport fra Børns Vilkår tidligere i år viser også, at børn i dag er alt for tidligt på de sociale medier.

Har børn online-rettigheder?

Børn og unge er digitalt indfødte, men hvad med deres rettigheder?

(mere…)
Sociale medier: Forældre nægter!

Forældrekontrol harmonerer ikke med synet på børneopdragelse, men børn efterlades derfor alene.

(mere…)
Forældrestyring af Android-enheder opdateres nu

Googles værktøj til forældrestyring af apps og begrænsninger på Android-enheder kommer i en opdateret udgave.

(mere…)
Sport og idræt skal være et frirum

Samvær og fællesskab i stedet for algoritmer, lyder budskabet.

(mere…)
Analyse: Teenagepiger er hårdt ramt af sociale medier

Svære tegn på afhængighed af sociale medier, som Instagram, TikTok og YouTube, præger mange børn og unge.

(mere…)
Betalte apps indsamler også data om dine børn

Betalingsapps er ikke en garanti for, at appen ikke indsamler din eller dine børns data, det viser ny undersøgelse.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram