Motorola Razr 50 dukket op på Geekbench

KORT NYT: Nye foldbare modeller kan være på vej fra Motorola. Razr 50 er netop spottet på Geekbench.

Motorola logo

Det ventes, at Motorola inden længe vil lancere klaptelefonen Razr 50. Telefonen er fornylig certificeret hos TENAA. Og nu er den foldbare smartphone altså spottet hos Geekbench. Det skriver GSMArena.

LÆS MERE: Her er Motorolas nye prisvenlige edge-serie

Det tyder på, at Razr 50 vil komme med en Dimensity 7300X processor, som MediaTek ventes at offentliggøre inden længe. Derudover ser det ud til, at Razr 50 vil have 8 GB RAM.

På Geekbench har Razr 50 angiveligt scoret 2.751 i multiple cores og 1.033 i single core. Dette resultat er tæt på smartphones med Snapdragon 6 Gen 1 processoren.

Motorola Razr 50 ventes at komme med en 3,6 tommer front skærm, som det også sås på Razr 40 Ultra. Batteriet ventes at være på 3.950 mAh.

Motorola har endnu ikke meldt noget officielt ud om den kommende Razr 50, men det kan altså blot være et spørgsmål om tid. Motorola præsenterede sidste år deres Razr 40-serie i starten af juni måned.

MereMobil.dk holder dig opdateret.

Herunder kan du se vores mening om Motorola Edge 50 Pro.

Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

Mere til historien

Allerede tidligere i år blev der lækket billeder af det, som ventes at være den næste foldbare smartphone fra Motorola.

Hands-on med iPhone Duo – er skærmfolden væk?

De første medier har haft Apples foldbare iPhone Duo i hænderne. Folden er ikke væk, men Apple ser ud til at have arbejdet seriøst med både skærmen og softwaren. Spørgsmålet er, om det er nok til at retfærdiggøre en pris fra 17.999 kroner.

(mere…)
Samsung melder om 50 procents salgsvækst på nye foldbare

Samsung melder om 50 procents salgsvækst på Galaxy Z Fold8 og Fold8 Ultra.

(mere…)
Apple forklarer komponenterne bag foldeskærmen

I en udtalelse kommer Apple nu nærmere ind på skærmen i iPhone Duo og hvordan den er konstrueret.

(mere…)
Samsung siger velkommen til iPhone Duo – men der er en interessant detalje

Samsung kommenterer usædvanligt direkte på Apples første foldbare iPhone. Samtidig peger brancheoplysninger på en interessant forbindelse mellem iPhone Duo og Samsungs egen foldbare teknologi.

(mere…)
Xiaomi lancerer ny foldbar inden Apple

Xiaomi 18 Fold har et bredt foldbart format, som minder om Samsung Galaxy Z Fold8 og det design, der ventes i Apples første foldbare iPhone.

(mere…)
iPhone Ultra – Her er de seneste rygter

Vi er kun få dage fra Apples formodede lancering af deres første foldbare telefon.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram