Den næste iPhone SE får Dynamic Island

Skal man tro de seneste rygter, så får den næste iPhone SE ikke notch, men derimod Dynamic Island.

iPhone 14-serien
Designet på den kommende iPhone SE vil forventeligt ligne iPhone 14 – måske kun med et kamera på bagsiden (Foto: Apple)

Apples iPhone SE er den ”billige” og lille variant i deres sortiment. Men ligesom de øvrige modeller, så vokser iPhone SE også.

Den første iPhone SE kom i 2016, mens de efterfølgende har været lanceret i henholdsvis 2020 og 2022. iPhone SE (2016) havde designmæssigt lighed med iPhone 5S. Mens iPhone SE-modellerne fra 2020 og 2022 har designet fra iPhone 8. Så allerede her var de vokset.

iPhone SE (4. generation) – de nyeste rygter

Den næste iPhone SE rygtes at få designet som en IPhone 14 og dermed vokser den altså igen. Det ventes også, at den kommer med Dynamic Island og altså ikke længere ”kun” notch. Det skriver MacRumors.

Kameraet skulle minde lidt om det, som kommer på iPhone 16 og iPhone 16 Plus, men kun med ét kamera, hvor iPhone 16 får to.

iPhone SE (4. generation) får to features fra iPhone 15 Pro

Der spekuleres i en lancering næste år – altså i 2025. Det er dermed tre år efter den nuværende model blev lanceret. Apple har endnu ikke meldt noget ud om den næste iPhone SE.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Når Apple frigiver iOS 17.4 opdateringen, så kommer der en masse nye emojis.

Apple Sports-appen kommer med Superliga

KORT NYT: Sports-appen startede med at være meget nichepræget, men med flere og flere understøttede turneringer begynder den at blive interessant.

(mere…)
Apples prisstigninger fortsætter

Tilbage i juni ramte den første bølge af prisstigninger hos Apple, og for nylig kom endnu en. Hvor længe fortsætter det?

(mere…)
AI-boom sender rekordmange nye apps i App Store

Apple App Store får flere og flere nye apps, og nu har 2026 allerede næsten overgået 2025.

(mere…)
Læk: iPad Mini med OLED får kun 60 Hz

KORT NYT: Den længe ventede iPad Mini med OLED-skærm rygtes nu til kun at få 60 Hz opdateringshastighed.

(mere…)
EU dropper batterikrav til flere Apple-produkter

EU har droppet kravet om, at batteriet skal kunne udskiftes af brugeren på Apple Watch og AirPods.

(mere…)
Oppo kan sætte ny kamerarekord

RYGTE: Oppo ventes at være på vej med den første smartphone med tre 200 megapixels kameraer nogensinde.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram