Stop for salg af Apple Watch inden jul

I USA risikerer Apple at få blokeret salget af Apple Watch på grund af en patentstrid.

Apple-Watch-Ultra-2
Apple Watch Ultra 2 og Apple Watch Series 9 risikerer at blive fjernet fra de amerikanske butikker inden jul (Foto: Apple)

Apple Watch Series 9 og Apple Watch Ultra 2 risikerer at blive fjernet fra butikshylderne og onlinebutikkerne inden juleaften.

Årsagen er en patentstrid om funktionen, der måler iltniveauet i blodet.

Funktionen overtræder patenter, som tilhører Masimo, en global medicinsk teknologvirksomhed. Masimo udvikler ikke-invasive patientovervågningsteknologier.

Apple skal fjerne urene fra onlinebutikkerne i USA inden den 21. december 2023. Den 24. december skal de være væk fra de fysiske butikker. Det skriver The Wall Street Journal.

HER ER VINDEREN: Vi har nu fundet vinderen af Årets Mobil 2023. Hør også min podcastepisode, hvor jeg fortæller mere om vinderen. Du kan finde podcasten i alle podcastapps; søg efter ‘meremobil’.

Apple er ikke enige i afgørelsen og arbejder på, via jura og teknik, at sikre, at Series 9 og Ultra 2 stadig kan købes i USA.

Hvis Apple indgår et forlig med Masimo, kan salgsstoppet forhindres. Apple er dog ikke interesseret i et forlig, da det angiveligt kan åbne for nye forlig i tilsvarende sager i fremtiden.

En softwareopdatering vil kunne deaktivere måling af iltniveauet og dermed vil Apple ikke overtræde patentet, men det vil omvendt forringe produktet.

Se dette før du køber Apple Watch Series 9


NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple Watch er verdens mest populære smartwatch, selvom det kun fungerer på iPhone.

Tim Cook forklarer sin afgang inden iPhone Duo

Tim Cook valgte sin afgang meget nøje, specielt set i lyset af en stor lancering kort tid efter.

(mere…)
Apple kan lancere nye Mac-modeller og iPad 27. oktober

RYGTE: Indtil videre har vi den 13. oktober som en bekræftet dato for nyheder hos Apple, men nu ser 27. oktober også ud til at blive vigtig.

(mere…)
Rygte: iPhone Air 2 bliver endnu tyndere – trods større batteri

Den kommende iPhone Air 2 forventes at skære yderligere af tykkelsen og lande på blot 5,2 mm. Samtidig får batteriet en solid opgradering.

(mere…)
Apple gør klar til hjemmet – nye produkter

Apple lancerer nye produkter den 13. oktober under sloganet "Welcome Home". Rygterne peger på en stor satsning på det smarte hjem.

(mere…)
Rygte: Ny OLED MacBook Pro bliver alligevel ikke tyndere

Apples kommende MacBook Pro med touchskærm og OLED-panel bliver betydeligt lettere, men vi skal ikke forvente et markant tyndere design, lyder det nu fra en velkendt kilde.

(mere…)
Sådan vil LG’s smarthome fungere med Apple

RYGTE: LG vil lancere flere nye tilbehørsmuligheder til smarthome, hvor et samarbejde med Apple skal integrere dem i Apples økosystem.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram