Mobilfrie skoler: Nu leger børnene igen

Der kommer mobilfrie skoler flere steder, hvilket deler vandene. Nu melder en skole, at der atter er legende børn i skolegården.

Skole kridt
KORT VERSION: Nogle skoler har forbudt eleverne at bruge mobiler, tablets og smartwatches i skoletiden. Resultaterne af tiltaget viser sig ved, at børnene leger i skolegården af finder brætspil frem (Foto: M_ming)

Det nye skoleår er kun startet for et par uger siden, men det har været skelsættende for mange skoler – heriblandt Brøndbyøster Skole. Den er nemlig blevet mobilfri fra skoleårets start.

Det betyder, at de flere end 1.000 elever som går på skolen, hver morgen afleverer deres mobiler, tablets og smartwatches til lærerne og får dem først retur, når skoledagen er slut. De elever, som går i udskolingen (7.-9. klasse) må få telefonen til det store frikvarter, hvor de også må forlade skolens område.

De første dage var elevernes fokus på, hvornår de kunne få deres enheder tilbage, men det tyder på, at accepten er kommet. Allerede her to uger inde i skoleåret har effekten af at være mobilfri skole vist sig.

Ikke alene forløber undervisningen mere gnidningsfrit, men der er også en stor forandring i frikvartererne.

LÆS OGSÅ: Statsministeren ønsker mindre skærmtid i skolerne

–”Jeg synes, det virker til, at det er blevet taget rigtig godt imod. Og som jeg ser ud ad vinduet ud i skolegården lige nu, så ser jeg børn, der spæner rundt og leger hest frem for at sidde med mobilerne,” fortæller skoleleder Beate Odgaard til TV 2 Kosmopol.

Det er ikke kun skolelederen, som oplever det positivt.

Skolelærer Jeanne Simon kom forleden ind i hendes 5. klasse, hvor hun blev mødt af et sjældent syn. Eleverne sad nemlig og spillede et brætspil sammen, hvilket hun desværre ikke tror ville være sket uden mobilpolitikken.

-”Det er som om, at det sociale i klassen allerede er blevet stærkere,” siger Jeanne Simon til TV 2 Kosmopol.

GUIDE: Før barnets første mobil – dette skal du overveje

Brøndbyøster Skole er langt fra den eneste skole, som har valgt at blive mobilfri. Danske Skoleelevers sammenslutning er som udgangspunkt imod forbuddet.

-”Vi mener ikke, at det er det rigtige med forbud. Vi skal lære at tage stilling til mobilteknologien – og lære at lægge mobilen fra os, når det ikke giver mening at have mobilen i brug. Det er klart, det ikke skal forstyrre undervisningen, men undervisningen skal også afspejle virkeligheden, hvor mobiltelefonerne er en del af den hverdag, vi er i,” udtaler Laura Poulsen, som er forperson i DSE, til TV 2 Kosmopol.

Mere til historien

Tidligere i år kom det også frem, at mobiler og tablets gør noget skidt for vores børns læselyst. Og de danske 4. klasses børn havde klaret sig historisk dårligt i en test.

Læs også:
Hvordan undgås at børn sidder på deres telefoner i skolen 

Storbritannien vil forbyde sociale medier for unge under 16 år

Diskussionen herhjemme ender ofte bare med gode råd. Men nu tyder det på handling fra briterne, der har en plan om total forbud mod sociale medier. 

(mere…)
Glem timetallet: Forsker beroliger forældre med skærm-bekymring

Sidder dit barn foran skærmen og gamer på tredje time? En ny undersøgelse viser, at du langt fra er alene om at være bekymret. Men ifølge en spilforsker kigger vi forældre på det forkerte tal.

(mere…)
Apple lover langt bedre forældrekontrol i iOS 27

Apple præsenterede nye værktøjer til forældrekontrol under WWDC-keynoten. Men bag de bløde værdier gemmer der sig en benhård politisk kamp om, hvem der har ansvaret for børns sikkerhed online.

(mere…)
EU-smæk mod Meta: Det er alt for let for børn

Hvert tiende barn i EU bruger Facebook eller Instagram ulovligt. Nu får Meta et alvorligt smæk for at gøre det alt for nemt at omgå aldersgrænsen.

(mere…)
Norge vil forbyde sociale medier til alle under 16 år

Mens tech-giganterne kæmper for brugernes opmærksomhed, vælger den norske regering nu at gå radikalt til værks. Et nyt lovforslag skal holde børn og unge helt væk fra platforme som TikTok og Snapchat, indtil de fylder 16 år.

(mere…)
EU klar med app til alderstjek: Skal holde børn væk fra skadeligt indhold

En ny app fra EU skal gøre det nemt og anonymt at bekræfte sin alder på nettet. Målet er at beskytte børn mod sociale medier og skadelige tjenester.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram