Salget af ”refurbished”-smartphones stiger

Salget af brugte og renoverede telefoner går frem. Flest foretrækker at købe en refurbished iPhone.

iPhone 12 Mini
iPhone 12 Mini fra Apple ses her på billedet. Det er Apples iPhones, som flest køber brugt, der nævnes intet om hvilken model (Foto: MereMobil.dk)

Salget af smartphones falder efter flere års fremgan, men salget af brugte og renoverede mobiler går frem. Det er dem, der sælges som ”refurbished”.

Generelt har brugte og renoverede telefoner haft mange navne, hvor ord som ” pre-owned” og “brugte mobiler”, har været brugt. Rigtigt mange steder anvendes ordet ”refurbished”, der efterhånden virker som en almindelig betegnelse.

Salget af refurbished smartphones tog for alvor fart under coronakrisen.

LÆS OGSÅ: Den store guide til køb af brugt iPhone

Refurbished-salg går frem

I 2022 gik salget af nye smartphones tilbage med 12 procent. Ifølge tal fra analysefirmaet Counterpoint Research, så gik salget af refurbished telefoner frem med 5 procent. Dette endda efter 2021, hvor brugt salget også gik frem – med hele 14 procent.

I ”corona-årene” har markedet for refurbished-modellerne vækstet med 5 procent i 2020, 14 procent i 2021 og 5 procent igen i 2022.

I samme periode har salget af nye smartphones oplevet et fald på 12 procent i 2020, mens der var fremgang i 2021 på 5 procent for så at ramme et fald igen i 2022.

Vækst eller fald i salget af nye og refurbished smartphones (%) (Kilde: Counterpoint Research)
Vækst eller fald i salget af nye og refurbished smartphones (%) (Kilde: Counterpoint Research)

iPhone hitter mest på refurbished-markedet

Hvis vi ser på, hvilke smartphones brugerne vælger, når de køber en refurbished smartphone, så er det særligt iPhones, som brugerne køber.

Måske er det Apples langvarige opdateringer af ældre modeller, som gør, at mobilkøberne finder dem mest interessante.

Ifølge Counterpoint Research havde Apple 49 procent af brugtmarkedet i 2022, hvilket var en stigning fra 44 procent i 2021.

Så mens Apple sidder på omkring halvdelen af brugtmarkedet, så havde Samsung 26 procent i 2022, hvilket er et lille fald fra 28 procent i 2021.

Derefter er markedet ret åbent. Se grafikken herunder.

Fordelingen af solgte "refurbished" smartphones ud fra brand (Kilde: Counterpoint Research)
Fordelingen af solgte refurbished smartphones ud fra brand (Kilde: Counterpoint Research)

Counterpoint Research mener, at det er stigningen i priserne på komponenterne og inflationen, som har gjort, at forbrugerne har været tilbageholdende med at bruge deres penge.

Tendensen med at købe refurbished smartphones ventes at fortsætte.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Der stod Apple på den mest solgte smartphone i 2022.

Læs også:
Ældre iPhones mister adgangen til App Store

Samsung teaser for dobbelt så hurtigt lagringsplads

Samsung har netop teaset for nye fremskridt, hvad angår lagringsplads og fremtidige premium-smartphones.

(mere…)
Stort Galaxy Watch-læk afslører Ultra 2-design og dårligt nyt for Classic-fans

Nye læk peger på et mere kantet Galaxy Watch Ultra 2, friske farver og en trist besked til fans af Samsungs Classic-model med roterende krans.

(mere…)
Samsungs mobile tv-skærm er ligegyldigt, men totalt fantastisk | TEST

TEST: Det lignede først et ligegyldigt nicheprodukt, men efter nogle uger med Samsung The Movingstyle i køkken, stue og på terrassen er jeg ikke længere i tvivl: Idéen er virkelig god.

(mere…)
Rygte: iPhone 18 Pro får det største kameraspring i årevis

Apple-entusiaster kan godt begynde at glæde sig. Hvis de seneste rygter taler sandt, står iPhone 18 Pro over for en massiv opgradering af kamerahårdwaren – det største spring i mands minde.

(mere…)
Apple gør klar til det vildeste år: Her er hvad der venter i 2027

Hvis du synes, at Apple har haft fart på – så er der meget mere i vente. Ifølge en af verdens mest pålidelige Apple-analytikere bliver 2027 det absolut største produktår i tech-gigantens historie.

(mere…)
Smartwatch-markedet i vækst: Apple buldrer frem, mens Kina vågner

Salget af smartwatches stiger på globalt plan. En ny analyse viser, at urene ikke længere bare er lir – avancerede AI-funktioner og sundhedstracking har gjort dem uundværlige for forbrugerne.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram