Viaplay: Slut med dansk produktion af film og serier

Viaplay stopper udvikling og produktion af nye serier og film i Danmark.

Viaplay
Det er for dyrt at producere film og serier i Danmark, mener Netflix, Viaplay og TV 2 (Foto; Viaplay Group)

Med den nye rettighedsaftale lader det til, at Create Denmark og Producentforeningen har skudt sig selv i foden og i armen bagefter.

Første trykkede TV 2 pause på nye danske produktioner. Så meddelte Netflix, at de trækker produktionen ud af Danmark og nu kommer så Viaplay med på vognen. Det skriver Flatpanels.dk.

– “Indtil vi har opnået en bæredygtig aftale, ser vi imidlertid ingen anden udvej end at stille udvikling af yderligere danske fiktions-projekter i bero,” lyder det fra Filippa Wallestam, EVP & Chief Content Officer for Viaplay i et brev til Create Denmark og Producentforeningen.

Rettighedsaftalen betyder, at danske kunstnere som blandt andet skuespillere, skal have en løbende og højere betaling, når de deltager i produktioner. Hidtil har de modtaget et engangsbeløb.

Ifølge Viaplay forhindrer aftalen en kommerciel og bæredygtig produktion af dansk indhold i Danmark.

Ifølge Flatpanels.dk ville Viaplay have produceret minimum 10 danske fiktionsserier og film – hvert år. Den produktion er nu sat på pause.

Mere til historien

Netflix vendte ryggen til aftalen med samme begrundelse som Viaplay: Det er for dyrt at producere indhold i Danmark med den nye aftale.

Spotify hæver prisen – IGEN!

Det bliver atter dyrere at have abonnement på Spotify. Se priserne på Spotify her.

(mere…)
Prisvenligt Chromecast-alternativ kan købes nu

Thomsons nye HDMI-dongle er landet i et par danske butikker og et godt alternativ til den oprindelige Google Chromecast.

(mere…)
Snart kan du se NASA live-tv på Netflix

KORT NYT: NASA live-tv er på vej til Netflix. Torsdag betyder den første livestream.

(mere…)
Spotify øger antal abonnenter – men lander i underskud

Spotify har fået flere abonnenter, men forretningen giver alligevel underskud. 

(mere…)
Her kan du se fodbold på streaming og tv

OVERBLIK: Fodboldsæsonen er så småt ved at begynde og vi har samlet et overblik over, hvor du kan se det.

(mere…)
Viaplay er nu ene-ejer af Allente

Viaplay Group styrker sin position på det nordiske streamingmarked.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram