Miniclip køber firmaet bag Subway Surfers

Firmaet bag det succesfulde danske mobilspil, Subway Surfers, er blevet solgt til Minichip i en stor handel.

Screenshots fra spillet Subway Surfers
Screenshots fra spillet Subway Surfers

Miniclip har købt danske Sybo Games, som står bag spilsuccessen Subway Surfers. Detaljerne for aftalen er ikke offentliggjort. Miniclip er ejet af Tencent, som generelt har været “på jagt” i gamingindustrien de senere år. Det skriver VentureBeat.

Subway Surfers så dagens lys tilbage i 2012 og var udviklet af Sybo Games og udgivet af Kiloo, der trak sig ud af spillet for nogle år siden, hvor Sybo selv efterfølgende har udgivet spillet i nye versioner.

Spillet har fortsat udviklingen og er downloadet mere end tre milliarder gange siden det udkom. Faktisk blev det også “kåret” til årtiets mest downloade spil.

30 millioner brugere om dagen

Subway Surfers har det seneste halvandet års tid haft en stigning i antallet af daglige brugere. De er steget fra 15 millioner til først 20 millioner – for nu at ramme 30 millioner aktive brugere nogle dage. Det har Sybos CEO Mathias Gredal Nørvig udtalt til GamesBeat.

Selvom prisen for Sybo ikke er offentliggjort, så udtalte Mathias Gredal Nørvig, at det er den største handel inden for europæiske mobilspil i år. Subway Surfers er også uden sammenligning det mobilspil, som har høstet størst succes udenfor landets grænser – nogensinde.

LÆS OGSÅ: Dansk spilsucces: Subway Surfers slår Super Mario

Foruden Subway Surfers har Sybo også udgivet spillet Brides of Brim.

Mere til historien

Sybo Games blev stiftet af Bodie Jahn-Mulliner og Sylvester Rishøj Jensen i 2011.

Satirisk mobilspil mod “doomscrolling”

Brain Rot Blaster, et nyt mobilspil, tilbyder en satirisk måde for mobilbrugere at genvinde kontrollen på.

(mere…)
PlayStation vil måske bringe flere titler til Xbox og Switch 2

Et nyt jobopslag antyder, at PlayStation vil bringe flere eksklusive titler til Xbox og Switch 2.

(mere…)
Nintendo Switch 2: Hurtigst sælgende konsol i USA’s historie

Nintendos nye spillekonsol, Switch 2, har fået en fænomenal start på det amerikanske marked. 

(mere…)
FC 26 får flere forbedringer

Årets udgave af EA Sports FC 26, tidligere kendt som FIFA, er på vej. Ny trailer offentliggjort. 

(mere…)
Roblox introducerer ‘aldersestimering’ for teenagere 

Roblox er klar med aldersestimering og ikke aldersverifikation, men det er et skridt i den rigtige retning. 

(mere…)
Nvidia rundede 4.000 milliarder dollars

KORT NYT: Nvidia blev det første børsnoterede selskab til at runde 4.000 milliarder dollars.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram